Eksperci portalu Epedagogika przygotowali kilkanaście materiałów dotyczących pracy z uczniami z Ukrainy. Zachęcamy do ich pobierania!
Od 2 marca 2022 r. Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka oferuje pomoc psychologiczną także po ukraińsku i rosyjsku. Warto przekazać ten numer goszczącym u nas uchodźcom: 800 12 12 12. Sprawdź, kiedy są dyżury psychologa posługującego się biegle językiem ukraińskim i rosyjskim.
Odpowiedź na pytanie postawione w tytule nie jest łatwa. Warto jednak skorzystać ze wskazówek dotyczących pomocy psychologiczno-pedagogicznej dla nauczycieli i pedagogów. Zostały one przygotowane przez MEiN.
Zasady przyjmowania do przedszkola dzieci obcokrajowców są takie same, jak w przypadku dzieci posiadających obywatelstwo polskie. Przedszkole nie musi spełniać żadnych dodatkowych warunków.
Kontynuujemy – pod zmienioną nazwą – cykl nagrań na żywo. Do tej pory dotyczyły one ustawy Lex Czarnek. Teraz czas na omawianie innych ważnych wydarzeń w oświacie. Dziś nie sposób nie nawiązać do agresji Rosji na Ukrainę.
Minister Edukacji i Nauki przekazał informacje na temat zasad przyjmowania cudzoziemców do polskich szkół. Ma to oczywiście związek z agresją Rosji na Ukrainę i napływ uchodźców.
MEiN wydał nowe przepisy pozwalające zawiesić zajęcia w szkołach i placówkach na obszarze powiatów granicznych. Ma to oczywiście związek z agresją Rosji na Ukrainę i napływem uchodźców. Nowe przepisy będą stosowane do 30 kwietnia 2022 r.
Zwiększenie dopuszczalnej liczby dzieci w oddziałach I-III szkoły podstawowej o dzieci będące obywatelami Ukrainy przybyłe do polski po 24 lutego 2022 r. dotyczyło roku szkolnego 2021/2022. Oddział, w którym liczbę uczniów zwiększono zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, może tak funkcjonować w ciągu całego etapu edukacyjnego.
W ostatnim czasie pojawia się problem, jak ocenić uczniów kończących szkołę podstawową z przedmiotów, które kończyły się w młodych klasach jak plastyka czy przyroda. Dotyczy to głównie uczniów z Ukrainy przyjętych do szkół po 24 lutego br. Opinie ekspertów są takie, że uczniowie powinni uzyskać roczne oceny klasyfikacyjne z tych zajęć edukacyjnych. W tym przypadku należy więc zastosować przepisy dotyczące przechodzenia uczniów ze szkoły do szkoły.
Pytanie: Czy młodzież z oddziału przygotowawczego może korzystać z dodatkowej, bezpłatnej nauki języka polskiego? Czy do oddziału przygotowawczego (klasa I Liceum Ogólnokształcąco), który realizuje 26 godzin obowiązkowych zajęć edukacyjnych, można przydzielić dodatkową, bezpłatną naukę języka polskiego - 2 godziny?
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty