Z uwagi na aktualny napływ obywateli Ukrainy uciekających przed wojną wielu dyrektorów stanie przed dylematem zatrudnienia takich osób w szkole. Jak się okazuje, ich zatrudnienie jest możliwe, zarówno na stanowisku nauczyciela jak i pomocy nauczyciela. Sprawdź, na jakich zasadach zatrudnić nauczyciela i pomoc nauczyciela z Ukrainy w szkole.
Już niebawem mają wejść w życie nowe przepisy dotyczące kształcenia uczniów z Ukrainy. Aktualnie istnieją już pewne uregulowania w tym zakresie, jak np. tworzenie oddziałów przygotowawczych w szkołach. Sprawdzamy, jak krok po kroku taki oddział można utworzyć.
Na terenie szkoły istnieje możliwość przeprowadzenia zbiórki pieniężnej wśród uczniów na rzecz pomocy uchodźcom z Ukrainy. Przeprowadzenie takiej zbiórki wymaga uzyskania pozwolenia dyrektora szkoła. Czy będzie to zbiórka publiczna? Sprawdzamy szczegóły.
Tak jak zapowiadano, projekt nowej ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy przewiduje specjalne rozwiązania dla uczniów, którzy trafili do Polski w związku z rosyjską agresją. Sprawdzamy, co to oznacza w zakresie kształcenia uczniów z Ukrainy.
W poniedziałek opublikowano projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Przewiduje on nowe rozwiązania organizacyjne dla szkół. Opowiem o nich podczas dzisiejszego nagrania.
Poznaliśmy projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa. Tak jak zapowiadano, przewiduje ona uproszczenia w zatrudnianiu pracowników z Ukrainy, które obejmą również szkoły. Sprawdź, co będzie wymagane do zatrudnienia pracownika z Ukrainy w szkole.
Resort edukacji przypomina o możliwości korzystania z pomocy psychologiczno-pedagogicznej także przez uczniów z Ukrainy. Jest to możliwe także wtedy, gdy dziecko ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi nie ma dodatkowych dokumentów – choć nie od razu.
Został już opublikowany projekt specustawy dla Ukraińców. Przewiduje on m.in. możliwość zatrudnienia w szkole nauczycieli pobierających świadczenie kompensacyjne oraz przydzielania godzin ponadwymiarowych nauczycielom ponad ustawowy limit. Projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy zawiera także odstąpienie od wymogu potwierdzenia znajomości języka polskiego w przypadku zatrudnienia obcokrajowca na stanowisku pomocy nauczyciela. Poznaj szczegóły projektu ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, które dotyczą działalności szkoły.
Przepisy pozwalają na zatrudnienie w szkole obywateli z Ukrainy, w tym również uchodźców. Niestety jest to dosyć skomplikowane formalnie. Niebawem jednak przepisy dotyczące legalizacji zatrudnienia takich osób zostaną uproszczone.
W piątek 4 marca 2022 r. w godz. 19-21 odbędzie się otwarte szkolenie dla nauczycieli, pedagogów, opiekunów i rodziców dotyczące tego, jak rozmawiać z dziećmi o wojnie. Szkolenie jest organizowane przez Rzecznika Praw Dziecka. Udział w tym wydarzeniu nie wymaga zapisów.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty