Chcesz zrealizować projekt, dzięki któremu młodzież spojrzy „świeżym okiem” na swoją najbliższą okolicę i jej mieszkańców? Zastanawiasz się, jak zachęcić swoich uczniów do konkretnych działań we własnej miejscowości? Zależy Ci na wyposażeniu ich w wiedzę i umiejętności przydatne w dalszym życiu? Jeśli tak, program Młody Obywatel jest właśnie dla Ciebie! Zgłoszenia do programu przyjmowane są do 22 lutego 2015 r.
Zmiany systemowe w obszarze kształcenia uczniów niepełnosprawnych i przygotowanie nowej koncepcji organizacji ich edukacji planuje Ministerstwo Edukacji Narodowej. Od lutego do kwietnia 2015 r. trwają konsultacje publiczne w tej sprawie. Każdy może przedstawić swoje zdanie. Są na to cztery sposoby. Sprawdź jakie.
Do 13 lutego 2015 r. szkoły i przedszkola o uprawnieniach placówek publicznych, mogą zgłosić swój udział w projekcie „Szkoła Współpracy. Uczniowie i rodzice kapitałem społecznym nowoczesnej szkoły”.
Ustawa o systemie oświaty nie wskazuje, jak interpretować pojęcie „dziecko” oraz „rodzina” w kontekście przyznawania dodatkowych punktów w postępowaniu rekrutacyjnym rodzinom wielodzietnym. W konsekwencji organy prowadzące posiłkują się definicjami zawartymi w odrębnych przepisach, mimo braku ku temu podstawy prawnej - na co zwrócił uwagę Rzecznik Praw Dziecka w wystąpieniu do resortu edukacji.
Ruszyła kolejna edycja Programu „Świetlica - Dzieci - Praca” na rzecz wsparcia dziecka i rodziny w gminie”. Każda z 20 placówek wyłonionych w konkursie otrzyma dotację w wysokości 40 tys. zł. Wnioski można składać do 20 marca 2015 r.
Ministerstwo Sportu i Turystyki ogłosiło trzecią edycję akcji informacyjno - edukacyjnej „Bezpieczna Woda", która poświęcona jest bezpieczeństwu dzieci i młodzieży, spędzających czas wolny w rejonach zamarzniętych zbiorników wodnych. Przygotowane zostały plakaty oraz ulotki, stanowiące materiały informacyjno-edukacyjne dla nauczycieli, wychowawców, ratowników oraz policjantów jednostek prewencji.
Po zbadaniu sytuacji na rynku podręczników szkolnych poprzez panel ekspertów tj. przedstawicieli MEN, reprezentantów fundacji i stowarzyszeń oświatowych oraz wydawców, NIK rozpoczyna kontrolę dotyczącą dostępności podręczników.
Resort edukacji zwrócił się do dyrektorów publicznych zasadniczych szkół zawodowych dla młodzieży i publicznych techników dla młodzieży z prośbą o wypełnienie ankiety, które pozwolą na stworzenie interaktywnej mapy szkół zawodowych w Polsce. Dzięki niej uczniowie i ich rodzice uzyskają dostęp do informacji o placówkach prowadzących kształcenie zawodowe w ich najbliższym otoczeniu. Ankietę można wypełnić między 8 a 16 grudnia 2014 r.
Rodzice uczniów mają ograniczony wpływ na kształtowanie programu wychowawczego w przedszkolach nieprowadzonych przez organy jednostek samorządu terytorialnego - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich. Prof. Irena Lipowicz zwróciła się w tej sprawie do Ministra Edukacji Narodowej.
Minister Edukacji Narodowej powierzyła Fundacji Dzieci Niczyje stworzenie ogólnopolskiej infolinii dla uczniów, w tym tych ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi, ich rodziców i nauczycieli. Z pomocy można już korzystać pod numerami 116 111 i 800 100 100 oraz na stronie www.116111.pl/napisz.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty