Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego otrzymał odpowiedź na swój list do Prezydenta w sprawie nagonki na Kartę Nauczyciela. Prezydent wierzy, że otwartość na odpowiedzialny, pozbawiony stereotypowych uprzedzeń dialog zarówno po stronie samorządów, jak i nauczycieli okaże się silniejsza niż niechęć do zmian i pozwoli wypracować rozwiązanie, które zaakceptują obie strony.
16 sierpnia 2012 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do Prezydenta Bronisława Komorowskiego w obronie Karty Nauczyciela. Zdaniem ZNP, liberalizacja lub zniesienie Karty Nauczyciela nie uzdrowi ani Polski ani polskiego systemu edukacji, a może spowodować, że będziemy „bezbronni wobec większości współczesnych wyzwań”.
Pan Prezydent rozumie i szanuje obawy, które w środowisku nauczycieli mogą wzbudzać radykalne pomysły zmian w Karcie Nauczyciela. Jednocześnie jest świadomy poważnych problemów z finansowaniem zadań edukacyjnych, z jakimi borykają się samorządy. Obecnie me ma gotowego projektu zmian w Karcie Nauczyciela, jednak trwa debata publiczna, która nie powinna być przedmiotem krytyki. Zdaniem Pana Prezydenta tak jak niesłuszne jest obarczanie winą za wszystkie niepowodzenia w kraju zapisów w Karcie Nauczyciela, tak samo niecelowe byłoby uchylanie się od dyskusji, która może przybliżyć znalezienie wspólnej dla nauczycieli i samorządów odpowiedzi na pytanie, czy można wprowadzić nowe, lepsze rozwiązania do Karty. W każdej debacie warto mieć na uwadze, by podejmując się rozwiązania problemów jednego środowiska, nie stracić z pola widzenia interesów całego społeczeństwa.
O dyskusji nt. Karty Nauczyciela przeczytasz także w artykułach:
Źródło informacji:
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń