Prezydent wierzy w porozumienie w sprawie Karty Nauczyciela

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Data publikacji: 10 września 2012 r.
Poleć znajomemu

Zarząd Główny Związku Nauczycielstwa Polskiego otrzymał odpowiedź na swój list do Prezydenta w sprawie nagonki na Kartę Nauczyciela. Prezydent wierzy, że otwartość na odpowiedzialny, pozbawiony stereotypowych uprzedzeń dialog zarówno po stronie samorządów, jak i nauczycieli okaże się silniejsza niż niechęć do zmian i pozwoli wypracować rozwiązanie, które zaakceptują obie strony.

List do Prezydenta w obronie Karty Nauczyciela

16 sierpnia 2012 r. Związek Nauczycielstwa Polskiego wystosował list do Prezydenta Bronisława Komorowskiego w obronie Karty Nauczyciela. Zdaniem ZNP, liberalizacja lub zniesienie Karty Nauczyciela nie uzdrowi ani Polski ani polskiego systemu edukacji, a może spowodować, że będziemy „bezbronni wobec większości współczesnych wyzwań”.

Więcej na ten temat w aktualnościach Portalu Oświatowego w artykule „ZNP: Panie Prezydencie! Karta jest potrzebna!

Trzeba otworzyć się nad dialog i znaleźć kompromisowe rozwiązanie

Pan Prezydent rozumie i szanuje obawy, które w środowisku nauczycieli mogą wzbudzać radykalne pomysły zmian w Karcie Nauczyciela. Jednocześnie jest świadomy poważnych problemów z finansowaniem zadań edukacyjnych, z jakimi borykają się samorządy. Obecnie me ma gotowego projektu zmian w Karcie Nauczyciela, jednak trwa debata publiczna, która nie powinna być przedmiotem krytyki. Zdaniem Pana Prezydenta tak jak niesłuszne jest obarczanie winą za wszystkie niepowodzenia w kraju zapisów w Karcie Nauczyciela, tak samo niecelowe byłoby uchylanie się od dyskusji, która może przybliżyć znalezienie wspólnej dla nauczycieli i samorządów odpowiedzi na pytanie, czy można wprowadzić nowe, lepsze rozwiązania do Karty. W każdej debacie warto mieć na uwadze, by podejmując się rozwiązania problemów jednego środowiska, nie stracić z pola widzenia interesów całego społeczeństwa.

Polskie szkoły jako pierwsze z instytucji publicznych są zmuszone zmierzyć się z wyzwaniem, jakie niosą niekorzystne procesy demograficzne. Być może, gdyby kilkanaście lat temu nie zabrakło odwagi do podjęcia trudnego dialogu, dziś skala problemów, z którymi boryka się system edukacji, byłaby mniej dotkliwa.

Źródło informacji:

  • Odpowiedź Szefa Kancelarii Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Jacka Michałowskiego z 28 sierpnia 2012 r. (opublikowana na: www.znp.edu.pl).
Opracowanie: Anna Trochimiuk

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

wiper-pixel