W okresie od dnia 1 września 2017 r. do dnia 31 sierpnia 2019 r. podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć wymaga uzyskania pisemnej zgody dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia (art. 222 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe). W takiej sytuacji podjęcie dodatkowego zatrudnienia w innej szkole uprawnia dyrektora do rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy.
Aprobaty dyrektora szkoły wskazanej jako podstawowe miejsce zatrudnienia wymaga jedynie podjęcie lub kontynuowanie dodatkowego zatrudnienia na podstawie stosunku pracy w innej szkole przez nauczyciela zatrudnionego w pełnym wymiarze zajęć. Ustawodawca wyraźnie wskazuje, że przez dodatkowe zatrudnienie rozumie się wyłącznie zatrudnienie na podstawie stosunku pracy, a więc – w przypadku szkoły – umowy o pracę lub mianowania. „Zatrudnienie” na podstawie umowy cywilnoprawnej, takiej jak zlecenie, dzieło, czy umowa agencyjna nie jest zatrudnieniem na podstawie stosunku pracy. Oznacza to, że w opisanym przypadku dyrektor szkoły nie może ingerować we współpracę nauczyciela ze szkołą językową.
Warto też zauważyć, że szkoła językowa nie jest szkołą w rozumieniu przepisów oświatowych, w związku z czym opisywane ograniczenie jej nie obejmuje.
Z drugiej strony fakt posiadania przez nauczyciela dodatkowego źródła utrzymania może zostać uznany za jedno z kryteriów typowania do wypowiedzenia w normalnym trybie lub do przeniesienia w stan nieczynny. Nauczyciel taki co do zasady znajduje się bowiem w lepszej sytuacji materialnej.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń