Nauczyciel z ograniczonym zatrudnieniem nie skorzysta z przywileju pierwszeństwa w zatrudnieniu w innej szkole

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego
Data publikacji: 16 marca 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Czy jeżeli dyrektor wygaszanego gimnazjum zaproponuje nauczycielowi zmniejszenie wymiaru zatrudnienia w roku szkolnym 2017/2018, to ten nauczyciel ma pierwszeństwo do zatrudnienia w szkole podstawowej celem uzupełnienia etatu?
Odpowiedź: Nie. Nauczyciel, któremu ograniczono zatrudnienie, nie ma pierwszeństwa w przydziale godzin w innej szkole.
Dyrektor powinien dążyć do zatrudnienia na podstawie jednego stosunku pracy …

W okresie do dnia 31 sierpnia 2020 r. pierwszeństwo w zatrudnieniu na wolnych stanowiskach pracy dla nauczycieli w szkołach samorządowych przysługuje:

  • nauczycielom przeniesionym w stan nieczynny,
  • nauczycielom, którzy otrzymali informację o przeniesieniu ich w stan nieczynny z początkiem kolejnego roku szkolnego,
  • nauczycielom, którzy złożyli wniosek o przeniesienie w stan nieczynny,
  • nauczycielom, z którymi rozwiązano stosunek pracy w wygaszanych gimnazjach w roku szkolnym 2018/2019 (w ostatnim roku szkolnym funkcjonowania gimnazjum), z dniem wypowiedzenia im stosunku pracy (art. 224 ust. 3 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę Prawo oświatowe).
Pierwszeństwo w zatrudnieniu w innej szkole dotyczy tylko nauczycieli, którzy korzystają lub będą korzystać ze stanu nieczynnego, a także nauczycieli wygaszanych gimnazjów, z którymi w roku szkolnym 2018/2019 zostanie rozwiązany stosunek pracy.
Uzupełnienie etatu z inicjatywy organu prowadzącego

Reguła pierwszeństwa nie obejmuje więc nauczycieli, którzy pozostali w zatrudnieniu po przyjęciu propozycji ograniczenia zatrudnienia (art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Dyrektor szkoły podstawowej nie ma więc obowiązku uzupełnienia etatu nauczyciela gimnazjum, chyba, że obowiązek uzupełnienia etatu w innej szkole nałoży na nauczyciela organ prowadzący - w trybie art. 22 ust. 1 Karty Nauczyciela. W takim przypadku obowiązkiem dyrektora szkoły podstawowej jest zapewnienie nauczycielowi godzin w celu uzupełnienia etatu, przy czym nauczyciel pozostaje wówczas w zatrudnieniu wyłącznie w gimnazjum jako szkole macierzystej.

Obowiązek uzupełnienia etatu w innej szkole nakłada na nauczyciela organ prowadzący. Dyrektor szkoły, w której nauczyciel ma uzupełniać etat, nie może odmówić przydziału godzin nauczycielowi, na którego nałożono taki obowiązek.
Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel