Zmiana umowy na czas określony w umowę bezterminową – czy możliwa

Zmiana umowy na czas określony w umowę bezterminową – czy możliwa

Ustalone warunki zatrudnienia można modyfikować za porozumieniem stron lub wypowiedzeniem zmieniającym. Nie zawsze każdy z tych trybów zmiany warunków pracy można zastosować. Sprawdź, czy i w jaki sposób możliwa jest zmiana umowy o pracę na czas określony w umowę bezterminową.

Rodzaj umowy to element warunków zatrudnienia 

Rodzaj umowy o pracę jest elementem treści stosunku pracy (art. 29 § 1 Kodeksu pracy). Zmiana treści stosunku pracy może nastąpić w drodze porozumienia zmieniającego, na podstawie zgodnego oświadczenia woli obu stron stosunku pracy.

Rodzaju umowy nie można zmienić za wypowiedzeniem zmieniającym 

Zmiana rodzaju umowy o pracę nie może nastąpić w drodze wypowiedzenia zmieniającego (art. 42 § 1 Kodeksu pracy) Wypowiedzenie zmieniające może dotyczyć tylko dwóch elementów umowy o pracę, tj. warunków pracy oraz warunków płacy (lub jednego z nich). Sąd Najwyższy w uchwale z  28 kwietnia 1994 r. podjętej w składzie 7 sędziów (I PZP 52/93), jednoznacznie stwierdził, że nie jest dopuszczalna - przez dokonanie wypowiedzenia zmieniającego  zmiana rodzaju umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę na czas określony.

Zmiana rodzaju umowy możliwa za porozumieniem stron

Z kolei w wyroku z 5 sierpnia 1980 r. (I PR 52/80) Sąd Najwyższy orzekł, że porozumienie stron w przedmiocie zmiany umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony na umowę o pracę na czas określony jest dopuszczalne i wywołuje wynikające z treści porozumienia skutki prawne. Zdaniem Sądu, jeżeli strony zgodnie mogą definitywnie rozwiązać stosunek pracy, to tym bardziej nie ma uzasadnionych podstaw dla twierdzenia, iż strony w wyniku porozumienia nie mogą przekształcić rodzaju istniejącego stosunku pracy, choćby dokonana z woli obu stron zmiana była niekorzystna dla pracownika. Również w wyroku z 29 września 1998 r. (I PKN 289/98) Sąd Najwyższy wskazał, że zmiana umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony w umowę na czas określony wskutek zgodnego oświadczenia woli stron nie narusza art. 18 § 1 Kodeksu pracy.

Można zmieniać rodzaj umowy w obie strony

W konsekwencji uznać należy, że skoro w świetle orzecznictwa Sądu Najwyższego dopuszczalna jest zmiana rodzaju umowy z bezterminowej na terminową w drodze porozumienia stron, to tym bardziej dopuszczalna będzie sytuacja odwrotna. Oznacza to, że umowa zawarta na czas określony, może zostać zmieniona w umowę na czas nieokreślony w drodze porozumienia stron.

Pobierz aplikację „Twój Asystent”, stworzoną przez Ekspertów Portalu Oświatowego, i bądź na bieżąco z aktualnościami oświatowymi. Codziennie informujemy o ważnych dla Dyrektora szkoły terminach i wydarzeniach. Zawsze pod ręką będą dostępne porady wideo naszych Ekspertów, a zalogowani użytkownicy Portalu Oświatowego mogą zadać pytanie w naszej poradni. Pobierz aplikację >>

Orzecznictwo:

  • Uchwała Sądu Najwyższego z 28 kwietnia 1994 r. podjętej w składzie 7 sędziów (I PZP 52/93, OSNP 1994/11/169).
  • Wyrok Sądu Najwyższego z 5 sierpnia 1980 r. (I PR 52/80, OSNC 1981/2-3/39),
  • Wyrok Sądu Najwyższego z 29 września 1998 r. (I PKN 289/98, OSNP 1999/20/647).
dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql