W Dzienniku Ustaw opublikowano ustawę z 27 października 2017 r. o finansowaniu zadań oświatowych, która nowelizuje m.in. Kartę Nauczyciela. Oznacza to, że zmiany w Karcie Nauczyciela dot. m.in. urlopu dla poratowania zdrowia, urlopu wypoczynkowego czy oceny pracy nauczycieli już są pewne. Większość zmian wejdzie w życie 1 stycznia 2018 r.
Zmiany w Karcie Nauczyciela dotyczą przede wszystkim:
Przepisy o wynagradzaniu nauczycieli mają zmienić się na korzyść tych, którzy pracują w szkole najdłużej. Prawo do nowego dodatku za wyróżniającą pracę będą mieli bowiem tylko nauczycieli dyplomowani. Jednocześnie nauczyciele kontraktowi stracą zasiłek na zagospodarowanie. Czytaj więcej w artykułach: "Ograniczone dodatki dla nauczycieli od 2018 roku" oraz "Dodatek za wyróżniającą pracę – kto i na jakich zasadach go otrzyma".
Inne istotne zmiany z zakresu spraw kadrowych w szkołach, które wprowadza ustawa o finansowaniu zadań oświatowych to:
1. likwidacja stanowiska asystenta nauczyciela i asystenta wychowawcy świetlicy.
Z dniem 1 września 2018 r. z ustawy - Prawo oświatowe znikną regulacje dotyczące zatrudniania asystentów nauczycieli. Zgodnie z art. 143 projektu ustawy o finansowaniu zadań oświatowych, osoby zatrudnione w dniu 1 września 2018 r. na stanowisku asystenta mogą dalej je zajmować do dnia 31 sierpnia 2020 r.
2. możliwość zwiększenia wynagrodzenia osobie zatrudnionej na podstawie ustawy - Prawo oświatowe
Zmianie ulegną także przepisy dotyczące wynagradzania osób niebędących nauczycielami, które są zatrudnianie do prowadzenia zajęć za zgodą kuratora oświaty na podstawie art. 15 ustawy - Prawo oświatowe. Ich wynagrodzenie ma być nie wyższe niż 184% kwoty bazowej. Organy prowadzące zyskają nową kompetencje do upoważnienia dyrektora szkoły do przyznania wynagrodzenia w wyższej wysokości. Upoważnienie to będzie wydawane w indywidualnych przypadkach.