Zgodnie ze zmianami zaproponowanymi przez MEN dotyczącymi odbudowy prestiżu kształcenia zawodowego, ministerstwo opublikowało prognozę zapotrzebowania na pracowników w zawodach szkolnictwa branżowego na krajowym i wojewódzkim rynku pracy. Aktualnie są to 3 zawody, na które prognozowane jest szczególne zapotrzebowanie na pracowników.
Trwająca reforma szkolnictwa wprowadziła wiele zmian, także w zakresie kształcenia w zawodach, zastępując szkolnictwo zawodowe – branżowym. Od 1 września 2019 r. zaczną obowiązywać kolejne zmiany w tym zakresie, m.in. związane z nowymi obowiązkami dyrektora w ramach współpracy z pracodawcami. Sprawdzamy, o jakie obowiązki chodzi.
Przepisy ustawy o zmianie ustawy – Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw będą wchodzić w życie stopniowo, począwszy od 1 września 2019 r., aż do 1 września 2022 r. i jak wynika z uzasadnienia do tego aktu, głównym celem zmian wprowadzanych ustawą jest odbudowa prestiżu kształcenia zawodowego w Polsce. Omawiamy jedno z nowych zadań nałożonych na dyrektora szkoły prowadzącego kształcenie zawodowe, czyli organizacja obowiązkowych szkoleń branżowych dla nauczycieli.
W związku z kontynuowaniem reformy oświaty również w 2019 roku, przepisy wymagają, aby nie później niż do 30 listopada br. wytworzyć statut 4-letniego liceum ogólnokształcącego. Jest to nowy statut, a nie zmieniony z dotychczasowego statutu 3-letniego LO. Sprawdzamy, co powinno się w nim znaleźć.
Uczniowie technikum oraz szkół branżowych I stopnia niebędący młodocianymi pracownikami będą mogli w okresie nauki odbywać staż uczniowski w rzeczywistych warunkach pracy w celu ułatwienia uzyskiwania doświadczenia i nabywania umiejętności praktycznych niezbędnych do wykonywania pracy w zawodzie. Sprawdzamy, na jakich warunkach uczniowie mogą odbywać staż i co musi wiedzieć dyrektor szkoły!
Od 1 września 2019 r. będzie obowiązywało ujednolicone pensum nauczycieli praktycznej nauki zawodu. Nauczycieli praktycznej nauki zawodu we wszystkich typach szkół i na kwalifikacyjnych kursach zawodowych obowiązywał będzie jednakowy tygodniowy wymiar godzin zajęć dydaktycznych. Sprawdzamy szczegóły!
Szkoła prowadząca kształcenie zawodowe powinna realizować je w oparciu o współpracę z pracodawcami, a praktyczna nauka zawodu powinna odbywać się w jak największym wymiarze w rzeczywistych warunkach pracy. Pobierz wzór umowy o praktyczną naukę zawodu!
Przyjmując ucznia na staż, konieczne będzie zawarcie umowy (w formie pisemnej) o staż z uczniem albo rodzicami niepełnoletniego ucznia. Pobierz wzór umowy!
Uczniowie szkół branżowych, zawodowych czy technikum będą mieli od 1 września 2019 r. nowe możliwości na zdobywanie dodatkowej wiedzy zawodowej. Sprawdzamy szczegóły w nowych przepisach.
W latach szkolnych 2019/2020-2023/2024 w technikum, w którym prowadzi się klasy dotychczasowego czteroletniego technikum oraz w latach 2019/2020-2022/2023 w branżowej szkole I stopnia, w której prowadzi się klasy branżowej szkoły I stopnia przeznaczone dla uczniów będących absolwentami dotychczasowego gimnazjum, obowiązkowe zajęcia edukacyjne z zakresu kształcenia zawodowego mogą być realizowane w oddziale lub w grupie międzyoddziałowej. Sprawdzamy szczegóły!
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty