Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zmiany w szkolnictwie ponadpodstawowym

W tym miejscu znajdziesz omówienie wszystkich zmian w kształceniu szkół ponadpodstawowych od 1 września 2019 r. Dowiesz się m.in.: jak dyrektor szkoły powinien współpracować z pracodawcami, jak zorganizować staż uczniowski, na czym polegają obowiązkowe szkolenia branżowe nauczycieli oraz jakie wprowadzić zmiany do statutów szkół. Analizy przepisów, dokonane w artykułach ekspertów Portalu Oświatowego, pomogą prawidłowo przygotować się na organizację roku szkolnego 2019/2020.

Łączenie grup technikum i szkoły branżowej – czy jest możliwe

Pytanie: Przepisy nakazują podział na grupy na wychowaniu fizycznym przy 27 uczniach. Czy można łączyć w grupy uczniów z branżowej szkoły I stopnia z uczniami z publicznego technikum na tej samej podbudowie lub w I klasie technikum po szkole podstawowej z klasy I technikum po gimnazjum?

f3db81a26d28d55d15d8f5aa1dd0e72f74fc7834-xlarge

Jakie nowości wprowadzić w statucie placówki i szkoły policealnej od nowego roku szkolnego

W nowym roku szkolnym 2019/2020 należy znowelizować także statuty publicznej szkoły policealnej oraz publicznych placówek. Jakie zapisy wprowadzić? Które rozwiązania pozostaną natomiast bez zmian? Sprawdź w temacie tygodnia.

cffdf81445fdb63e777dfc6785f2d0b1c1c64f47-xlarge

Jak wybrać podręczniki i programy nauczania w nowym LO

Jak wygląda procedura wyboru programów nauczania i podręczników dla czteroletniego liceum nowego typu? Czy należy wybrać jeden program i podręcznik dla wszystkich klas? Jakie są podstawy prawne wyboru podręczników i programów nauczania? Sprawdź, jakie działania należy podjąć w związku z wyborem programów nauczania i podręczników w liceum nowego typu.

3344ea2107bf996814bb810b66538c2b9366b87a-xlarge

Co nowego w statucie liceum i technikum od 1 września 2019 r.

Rok 2019 w oświacie przynosi  kolejne przekształcenia szkół i placówek oświatowych. Konsekwencją tych zmian jest konieczność dostosowania statutów do nowych rozwiązań prawnych. Sprawdź, jakie zmiany wprowadzić na dzień 1 września 2019 r. w statutach liceum ogólnokształcącego oraz technikum.

cb9cac7c64d61eb154faff4533dbb043db8f6f19-xlarge

Nie ustają prace legislacyjne MEN – przegląd nowych projektów rozporządzeń

W ostatnich dniach czerwca i na początku lipca opublikowano kolejne projekty rozporządzeń MEN. Sprawdzamy, co nowego planuje ustawodawca.

współpraca pomiędzy pracodawcą, uczniem i szkołą w ramach kształcenia w rzeczywistych warunkach pracy

13 zadań dyrektora dotyczących współpracy pomiędzy pracodawcą, uczniem i szkołą w ramach kształcenia w rzeczywistych warunkach pracy

Dyrektor szkoły musi wziąć pod uwagę nowe regulacje dotyczące współpracy pomiędzy pracodawcą, uczniem i szkołą. Przedstawiamy 13 najważniejszych zadań w tym zakresie.

7 elementów nadzoru dyrektora nad realizacją praktycznej nauki zawodu

7 elementów nadzoru dyrektora nad realizacją praktycznej nauki zawodu

Przestrzeganie zasad bezpieczeństwa i higieny pracy, odpowiednia dokumentacja praktycznej nauki zawodu oraz realizacja jej programu to jedne z kilku elementów nadzoru dyrektora nad realizacją praktycznej nauki zawodu. Poznaj szczegółowe zadania i obowiązki dyrektora szkoły w tym zakresie.

zmiany w szkolnictwie zawodowym 2019

Co reguluje 8 kluczowych zmian w szkolnictwie zawodowym

Rok 2019 dla kształcenia zawodowego jest niezwykle istotny. To w tym roku z 1 stycznia weszło w życie część przepisów, które wprowadzają znaczne zmiany w szkolnictwie zawodowym, a pozostała część zmian wejdzie w życie 1 września 2019 r. Warto więc podsumować najważniejsze zmiany, jakie zajdą w kształceniu branżowym.

dotacje dla szkół zawodowych 2019

Czego dotyczą zmiany w zasadach dotowania szkolnictwa zawodowego

Część zmian w zakresie finansowania kształcenia zawodowego weszła w życie już 1 stycznia 2019 r., jednak niektóre przepisy zaczną obowiązywać dopiero 1 września 2019 r. Warto więc przygotować się na nadchodzące zmiany prawne w tym zakresie.

wprowadzanie nowego zawodu do szkół branżowych

Czy zmieniły się procedury wprowadzania nowego zawodu w szkolnictwie branżowym

Procedura wprowadzenia nowego zawodu do szkoły branżowej jest analogiczna do procedury jaka obowiązywała przy wprowadzaniu nowego zawodu do zasadniczej szkoły zawodowej. Jakie działania należy podjąć, aby wprowadzić nowy zawód? Sprawdzamy szczegóły!

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty