Planowanie arkusza organizacji szkoły na podstawie ustnych deklaracji o przejściu na emeryturę

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 2 lutego 2024 r.
Poleć znajomemu
Planowanie arkusza organizacji szkoły na podstawie ustnych deklaracji o przejściu na emeryturę

Nauczyciele często dzielą się swoimi planami przejścia na emeryturę lub nauczycielskie świadczenie kompensacyjne z końcem roku szkolnego. Dyrektor szkoły, który opierając się na tych deklaracjach, nie zamieszcza nauczycieli planujących odejście na emeryturę w arkuszu organizacyjnym popełnia błąd. Błąd ten może okazać się kosztowny dla szkoły. Sprawdź, dlaczego.

Arkusz organizacyjny szkoły i przedszkola podstawą działań kadrowych w szkole

Arkusz organizacyjny szkoły i przedszkola zawiera m.in. informację na temat planowanych etatów nauczycieli.   Dokument ten jest podstawą podejmowania działań kadrowych wobec nauczycieli tj. np. przeniesienia na inne stanowisko, ograniczenia zatrudnienia czy zwolnienia z pracy z przyczyn organizacyjnych.

Ustna deklaracja odejścia na emeryturę nie jest gwarancją zwolnienia się etatu w szkole

Dla dyrektora szkoły, który planuje arkusz organizacyjny na kolejny rok szkolny, nawet ustna informacja o planowanym przejściu na emeryturę nauczycieli, jest bardzo cenna. Nie może jednak stanowić podstawy do wyeliminowania nauczyciela z arkusza organizacji szkoły. Ustna deklaracja nie ma bowiem mocy prawnej, a nauczyciel może zmienić zdanie.

Jeżeli dyrektor szkoły oprze się na ustnej deklaracji odejścia nauczyciela na emeryturę i nie zamieści nauczyciela w arkuszu organizacyjnym, będzie miał kłopot, gdy nauczyciel zmieni zdanie i nie złoży wypowiedzenia albo nie zawrze porozumienia w sprawie rozwiązania stosunku pracy.
PRZYKŁAD Nauczyciel matematyki uprawniony do emerytury poinformował dyrektora szkoły, że zamierza pracować tylko do końca roku szkolnego, a potem przechodzi na emeryturę. Dyrektor nie przydzielił nauczycielowi godzin w arkuszu organizacyjnym i rozdysponował godziny matematyki pomiędzy innych, zatrudnionych w szkole nauczycieli. Nauczyciel nie złożył jednak wypowiedzenia do 31 maja. Dyrektor w obliczu braku godzin dla nauczyciela musiał wręczyć wypowiedzenie z art. 20 ust. 1 pkt 2 Karty Nauczyciela. W związku z tym, że zrobił to po 31 maja, nauczyciel nie tylko otrzyma odprawę z art. 20 ust. 2 Karty Nauczyciela, ale także odszkodowanie za skrócenie okresu wypowiedzenia. Jeżeli będzie to nauczyciel odchodzący na emeryturę, dodatkowo szkoła wypłaci mu odprawę emerytalną.

Porozumienie w sprawie rozwiązania stosunku pracy nauczyciela można zawrzeć z wyprzedzeniem

Jeżeli nauczyciel jest zdecydowany, by odejść na emeryturę z końcem roku szkolnego, może np. w lutym lub marcu zawrzeć z dyrektorem szkoły porozumienie stron w sprawie rozwiązania stosunku pracy. W porozumieniu tym można wskazać dowolną, przyszłą datę ustania zatrudnienia np. 28 sierpnia, 31 sierpnia. Podpisanie takiego porozumienia stron przed sporządzeniem arkusza organizacyjnego, daje dyrektorowi możliwość pominięcia nauczyciela w arkuszu.

Wycofanie się zawartego porozumienia będzie wymagać zgody dyrektora szkoły

Nauczyciel, który podpisze porozumienie stron w sprawie rozwiązania stosunku pracy nadal będzie mógł zmienić zdanie co do odejścia na emeryturę. Cofnięcie jego oświadczenia woli o rozwiązaniu stosunku pracy będzie jednak wymagało zgody dyrektora szkoły (art. 61 Kodeksu cywilnego).

Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql