Stan nieczynny w gimnazjum – dyrektor nie zmusi nauczyciela do powrotu do pracy

Michał Kowalski

Michał Kowalski

Radca prawny, specjalista z zakresu prawa pracy i ubezpieczeń społecznych oraz prawa oświatowego
Data publikacji: 2 sierpnia 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Nauczyciel został przeniesiony w stan nieczynny na podstawie art. 225 ust.1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe. Prawdopodobnie jednak pojawi się możliwość zatrudnienia tego nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć od 1 września 2018 r. Czy w związku z powyższym nauczyciel może odmówić przyjęcia pracy i czy ta odmowa skutkuje wygaśnięciem stanu nieczynnego?
Odpowiedź: Nie. W przypadku przeniesienia w stan nieczynny w trybie art. 225 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe nauczyciel może odmówić podjęcia pracy w szkole, co nie spowoduje wcześniejszego wygaśnięcia stosunku pracy.
Przesłanki zakończenia stanu nieczynnego

Stosunek pracy nauczyciela zatrudnionego w gimnazjum przeniesionego w stan nieczynny w trybie art. 225 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe wygasa:

  • z upływem sześciomiesięcznego okresu pozostawania w stanie nieczynnym,
  • z dniem podjęcia zatrudnienia w innej szkole (art. 225 ust. 7 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe).

Tylko w takich okolicznościach stan nieczynny, w który nauczyciel został przeniesiony w trybie art. 225 ust. 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę – Prawo oświatowe, ulega zakończeniu.

Wyjątkowo nauczyciel może sam zażądać rozwiązania stosunku pracy za porozumieniem stron w okresie stanu nieczynnego. Żądanie takie może być uwzględnione, co spowoduje skrócenie okresu stanu nieczynnego.
Nauczyciela nie można zmusić do powrotu do pracy

Z powołanego wyżej przepisu nie wynika, by przesłanką wcześniejszego ustania stanu nieczynnego i wygaśnięcia stosunku pracy była odmowa podjęcia zatrudnienia w szkole. Obowiązuje tu więc inna regulacja niż w przypadku stanu nieczynnego z Karty Nauczyciela, w którym odmowa podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony skutkowała wygaśnięciem stosunku pracy. Stosunek pracy nauczyciela wygaśnie więc po upływie 6 miesięcy stanu nieczynnego zgodnie z art. 225 ust. 7 pkt 1 ustawy Przepisy wprowadzające ustawę - Prawo oświatowe.

Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel