Upewnij się, w którym paragrafie należy zakwalifikować wydatki na kieszonkowe dla uczniów opiekunów i nauczycieli wyjeżdżających za granicę w ramach programu Erasmus+ oraz koszty przeprowadzenia testów na covid-19.
W okresie przerwy wakacyjnej przedszkola niepubliczne często udzielają rabatu od kwoty czesnego. Sprawdź, czy rabat dla pracownika przedszkola, którego dziecko uczęszcza do placówki, powinien być dodatkowo opodatkowany.
Generalnie urlop rodzicielski jest udzielany w wymiarze wielokrotności tygodnia. Czy są sytuacje, w których można udzielić go w wymiarze dziennym? Innymi słowy, czy można zakończyć urlop rodzicielski z niepełnym tygodniem? Odpowiedzi w artykule.
W szkołach i placówkach prowadzących kształcenie zawodowe „dużym wzięciem” cieszą się specjaliście z różnych branż. Bardzo często jednak okazuje się, że nie mają oni przygotowania pedagogicznego ani innych kwalifikacji. Sprawdź, na jakich zasadach zatrudnić takiego specjalistę.
Obowiązkiem pracodawcy jest wystawienie dla nauczyciela informacji o warunkach zatrudnienia lub o zmianie tych warunków. Jednym z jej elementów jest wskazanie norm czasu pracy. Sprawdź, co w tym przypadku należy wskazać dla nauczyciela.
Przepisy przewidują tylko dwa rodzaje niepełnosprawności, ze względu na które zatrudnienie nauczyciela wspomagającego jest obowiązkowe. Nie zawsze zatem zlecenie zatrudnienia nauczyciela współorganizującego kształcenie może być zrealizowane bez zgody organu prowadzącego. Sprawdź, kiedy zatrudnienie nauczyciela wspomagającego uzależnione jest od tej zgody.
Dość częstym zapisem w ugodach sądowych jest przyznanie pracownikowi odszkodowania. Czy takie odszkodowanie powinno być wypłacone w kwocie brutto? Czy też należy odprowadzić od niego zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?
Pracodawcy spełniający określone warunki mają obowiązek opłacania Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawny. Warunki te mogą obejmować także jednostki oświaty, czasem jednak mogą one podlegać zwolnieniu z opłacania składek. Ważną kwestią jest również możliwość skorzystania z dofinansowań z PFRON.
Nie istnieją przepisy nakazujące prowadzenie przez szkoły stron internetowych. Natomiast szkoły mają obowiązek prowadzenia stron BIP.
Pracownik, który otrzymał karę porządkową, może złożyć od niej sprzeciw. Gdy ten nie zostanie uwzględniony, wówczas sprawa może trafić do sądu. Sprawdź, jak szkoła może bronić się w razie pozwu o uchylenie kary porządkowej. Rozwiązania w tym zakresie przedstawiamy w tabeli.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń
Zajmie ci to jedynie 2 minuty