Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Analizy i interpretacje

Chcesz mieć pewność, że wykonujesz swoje zadania zgodnie z przepisami, a Twoja placówka jest dobrze zarządzana? Zapoznaj się z artykułami dotyczącymi analiz najnowszych przepisów oświatowych. W zakładce „Analizy i interpretacje” znajdziesz omówienie aktualnych, najważniejszych problemów szkół i placówek oświatowych. Wskazówki, przykłady oraz szerokie omówienie tematu sprawią, że rozwiążesz każdy problem w swojej szkole czy przedszkolu.

Wynajem pomieszczeń szkolnych – refakturowanie opłat za media

Wynajem pomieszczeń szkolnych – refakturowanie opłat za media

Jednym ze sposobów pozyskiwania dodatkowych środków finansowych, które mogą zostać przeznaczone na cele statutowe jednostki, jest wynajem pomieszczeń szkolnych. Poznaj zasady dokonywania czynności w tym zakresie, sprawdź, co powinna zawierać umowa najmu i na czym polega refakturowanie w przypadku najmu pomieszczeń jednostki.

Lista kontrolna – co może skontrolować audytor i wydział kontroli w wydziale księgowym

Lista kontrolna – co może skontrolować audytor i wydział kontroli w wydziale księgowym

Sprawdź, jak przygotować jednostkę do kontroli finansowej. Dowiesz się, jakie obszary i dokumenty może skontrolować audytor.

Kiedy dodatek do wynagrodzenia nauczyciela nie będzie wliczony do podstawy wymiaru chorobowego

Dodatki do wynagrodzenia nauczyciela poza podstawą wymiaru chorobowego

Zasadniczo do podstawy wymiaru wynagrodzenia i zasiłku chorobowego wchodzą wszystkie składniki wynagrodzenia nauczyciela, w tym dodatki. Może jednak dojść do sytuacji, w której dodatki te znajdą się poza podstawą wymiaru chorobowego.

Oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy – w jakim wymiarze przydzielać godziny ponadwymiarowe

Godziny ponadwymiarowe a oddział przygotowawczy dla uczniów z Ukrainy

Specustawa dotycząca pomocy obywatelom Ukrainy daje jedyną w prawie oświatowym możliwość przydzielenia godzin ponadwymiarowych powyżej limitu ½ pensum. W jakich przypadkach jest to możliwe? Wyjaśnienie w artykule.

Klasyfikacja wydatków na artykuły spożywcze i pomoce dydaktyczne na zajęcia pozalekcyjne

Klasyfikacja wydatków na artykuły spożywcze i pomoce dydaktyczne na zajęcia pozalekcyjne

Z tego artykułu dowiesz się, czy artykuły spożywcze zakupione na zajęcia pozalekcyjne, np. dla wychowanków MOS i MOW, należy traktować jako środek spożywczy (par. 4220) czy jako pomoc dydaktyczną (par. 4240) służącą procesowi dydaktycznemu, wychowawczemu, opiekuńczemu. Sprawdź także, jak klasyfikować wydatki na artykuły plastyczne wykorzystywane na zajęciach pozalekcyjnych rozwijających zainteresowania uczniów.

Kiedy nieobecność z powodu choroby jest usprawiedliwiona

Kilka słów o usprawiedliwieniu nieobecności z powodu choroby

W przypadku choroby pracownik szkoły powinien poinformować dyrektora o przyczynie nieobecności. W przeciwnym razie zostanie ona uznana za nieusprawiedliwioną, co może skończyć się w najlepszym przypadku ukaraniem porządkowym. Sprawdź, jak wygląda takie usprawiedliwienie i jakie są konsekwencje jego braku.

Akty stanu cywilnego w aktach osobowych pracowników szkoły

Akty stanu cywilnego w aktach osobowych pracowników szkoły

Potwierdzenie prawa do zwolnień od pracy w szkole takich jak urlop macierzyński, urlop rodzicielski, urlop ojcowski czy tzw. urlop okolicznościowy wymaga potwierdzenia faktu narodzin dziecka, ślubu pracownika czy zgonu osoby bliskiej dla pracownika. Sprawdź, kiedy w aktach osobowych pracowników szkoły można przechowywać odpisy (kopie) aktów stanu cywilnego, a kiedy możliwe jest wyłącznie sporządzenie notatki z przedłożonego dokumentu.

Kto może wykonywać czynności doradcy zawodowego w szkole

Komu przydzielić czynności doradcy zawodowego

Odpowiedź na pytanie postawione w tytule artykułu wydaje się prosta – doradca zawodowy. Jak się jednak okazuje, czynności doradztwa zawodowego mogą być wykonywane także przez innych nauczycieli. Sprawdź, w jakich przypadkach.

Wyjścia i wycieczki szkolne

Wyjścia i wycieczki szkolne – wyjaśnienie pojęć w procedurze szkolnej

Co jest wyjściem a co wycieczką szkolną? To dość częste pytanie w przypadku odpowiedniego zakwalifikowania wyjścia uczniów. Na dodatek realizowane w szkołach wyjścia poza terenem szkoły w formie wycieczek lub wyjść grupowych nie zostały zdefiniowane wprost.

Jakie umowy w centralnym rejestrze umów w szkole

Centralny rejestr umów w szkole – jakie umowy obejmie

Już 1 lipca 2022 r. uruchomiony zostanie centralny rejestr umów. Informacje do tego rejestru będą zgłaszać również szkoły i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej. Co istotne, rejestr obejmie umowy w bardzo szerokim zakresie.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty