Niejednokrotnie nauczyciel realizuje godziny ponadwymiarowe lub doraźne zastępstwa w „ułamkowym” wymiarze np. po 30 minut. Jak wtedy rozliczyć te godziny? Czy potraktować je jako pełne a może jednak nie zaokrąglać? Wskazujemy, gdzie szukać odpowiedzi.
Godziną ponadwymiarową jest przydzielona nauczycielowi godzina zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin. Z kolei przez godzinę doraźnego zastępstwa rozumie się przydzieloną nauczycielowi godzinę zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych powyżej tygodniowego obowiązkowego wymiaru godzin zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych, której realizacja następuje w zastępstwie nieobecnego nauczyciela (art. 35 ust. 2a Karty Nauczyciela).
Wynagrodzenie za ponadwymiarówki i doraźne zastępstwa wypłaca się według stawki osobistego zaszeregowania nauczyciela, z uwzględnieniem dodatku za warunki pracy (art. 35 ust. 3 Karty Nauczyciela). Nietrudno zauważyć, że przepisy te dość ogólnie regulują zasady rozliczania wskazanych godzin.
Jak postąpić z niepełnymi godzinami wypracowanymi przez nauczyciela? Rozwiązania nie znajdziemy w Karcie Nauczyciela. Dlatego kwestie te powinien określić organ prowadzący. Odpowiedzi musimy więc szukać w uchwale.
Możliwe jest m.in. dokonywanie zaokrągleń zgodnie z regułami matematyki. Z drugiej strony w grę wchodzi także uwzględnianie „ułamkowych” godzin.
Brak konsultacji
w najbliższym czasie
Brak nadchodzących wydarzeń