Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna

Organizacja pomocy psychologiczno-pedagogicznej w przedszkolu wymaga nie tylko dużej wiedzy, lecz także śledzenia aktualnych zmian w przepisach prawnych. W ostatnich latach w tej kwestii bardzo dużo się zmienia, a w placówkach przybywa dzieci z orzeczeniami i opiniami. W tym miejscy znajdziesz informacje dla przedszkoli publicznych i niepublicznych, jak postępować w sytuacji, gdy do przedszkola dostarczone zostanie orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, jak zorganizować rewalidację dla dziecka, a także wiele innych. Dodatkowo umieściliśmy tu również porady dotyczące wczesnego wspomagania rozwoju.

Rezygnacja z indywidualnego rocznego przygotowania przedszkolnego – na jakiej podstawie

Pytanie: Rodzic dziecka posiadającego orzeczenie o potrzebie indywidualnego obowiązkowego rocznego przygotowania przedszkolnego na rok szkolny 2020/2021 ze względu na stan zdrowia znacznie utrudniający uczęszczanie do przedszkola chce z niego zrezygnować. Na jakiej podstawie dyrektor może zmienić swoją decyzję? Czy jest potrzebne zaświadczenie od lekarza, opinia z poradni, czy wystarczy tylko wniosek od rodzica?

Czy przedszkole musi respektować zalecenia wydane przez nieznany podmiot

Pytanie: Rodzic dostarczył do przedszkola „niby dokument” odnośnie zaleceń do pracy z dzieckiem. Dokument nie ma podpisu, nie ma zawartej diagnozy, co dziecku dolega, są same ogólniki. Pismo nie posiada pieczątki poradni. Na dole figuruje tylko pieczątka pedagoga specjalnego. Rodzic wymaga od przedszkola dostosowania się do zaleceń, które są wypisane. Czy przedszkole powinno respektować takie "dokumenty"?

Opinia zespołu WWR o funkcjonowaniu dziecka – czy jest wydawana na prośbę rodzica

Pytanie: Czy terapeuci pracujący w zespole wczesnego wspomagania rozwoju są zobligowani do wydawania w ciągu roku na prośbę rodzica opinii o funkcjonowaniu dziecka?

Indywidualne przygotowanie przedszkolne – czy może się odbywać w domu dziecka

Pytanie: Dziecko w oddziale przedszkolnym przy szkole podstawowej, mające orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego, ma przyznane nauczanie indywidualne. Z zasady powinno odbywać się w domu dziecka. Z powodu epidemii nauczyciele odmawiają chodzenia do domu ze względu na bezpieczeństwo swoje i domowników. Rodzice wymagają przychodzenia do domu, ponieważ nie wyrażają zgody na nauczanie zdalne, przesyłania kart pracy ani przyprowadzania dziecka do szkoły na indywidualne zajęcia. Co w takiej sytuacji zrobić ?

Czy można odroczyć rozpoczęcie rocznego przygotowania przedszkolnego

Pytanie: Czy dziecko 5-letnie z opinią o wczesnym wspomaganiu rozwoju może pozostać w grupie dzieci 5-letnich? Czy zgodnie z rocznikiem 2015 powinno rozpocząć roczne przygotowanie przedszkolne? Poradnia zaleca pozostawienie dziecka w grupie dzieci 5-letnich, rodzic dziecka również nie chce posłać dziecka do oddziału "0". Czy jest podstawa i jaka, aby dziecko nie rozpoczęło rocznego przygotowania przedszkolnego wraz z rówieśnikami?

Zajęcia specjalistyczne w przedszkolu niepublicznym – na jakiej podstawie opracować

Pytanie: Do niepublicznego przedszkola z oddziałem ogólnodostępnym rodzice zamierzają zapisać dziecko (5 lat) z niedowidzeniem i niedosłuchem. Jakie zajęcia specjalistyczne dziecku trzeba zapewnić i ile razy w tygodniu?

Badanie dziecka przez psychologa bez zgody rodziców

Pytanie: Czy mogę zlecić badanie dziecka przez psychologa w przedszkolu bez zgody rodziców, gdy ma zachowania agresywne w stosunku do dzieci i pań. Mam podejrzenie, że dziecko jest świadkiem przemocy domowej.

Roczne przygotowanie przedszkolne w domu – co z zajęciami rewalidacyjnymi

Pytanie: Rodzic dziecka realizującego roczne przygotowanie przedszkolne w przedszkolu zamierza złożyć wniosek o zezwolenie na spełnianie tego obowiązku poza przedszkolem (edukacja domowa). Dziecko to posiada orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego. Czy w takim wypadku przedszkole powinno organizować nadal dla tego dziecka zajęcia rewalidacyjne (np. w formie zdalnej)? Proszę o podanie podstawy prawnej.

Sprawdź, w jakiej formie zorganizować rewalidację w szkole

Pytanie: Czy zajęcia rewalidacyjne w szkole ogólnodostępnej muszą być realizowane indywidualnie, czy mogą być prowadzone np. w dwuosobowej grupie, jeśli uczniowie mają wydane orzeczenia z tego samego względu (np. słabosłyszący albo Asperger) i w związku z tym bardzo podobne zalecenia?

Diagnoza przedmiotowa – czy jest obowiązkowa

Pytanie: Czy przeprowadzanie w szkole diagnozy przedmiotowej jest obligatoryjne?

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty