Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

MEN złagodzi limit 25. uczniów w klasach I-III

W planowanej nowelizacji ustawy o systemie oświaty najwięcej emocji i kontrowersji wzbudza zapis umożliwiający zwiększenie liczebności klas I-III ponad 25. uczniów. Resort edukacji nie odstępuję od planowanych zmian i wyjaśnia, że rozwiązanie to nie daje pola do nadużyć i będzie mogło być stosowane wyjątkowo.

Nie będzie limitu dzieci pod opieką jednego nauczyciela w przedszkolu

Zgodnie z obowiązującymi przepisami, liczba dzieci w oddziale przedszkolnym nie może liczyć więcej niż 25, jednakże oddziały te zwykle są mniej liczebne, a częste zachorowania wśród dzieci powodują, że rzadko wszystkie dzieci są w przedszkolu. Stąd też resort edukacji, chcąc efektywniej wykorzystywać czas pracy nauczycieli i racjonalnie wykorzystywać miejsca w przedszkolach, zaproponował ustalenie maksymalnej liczby dzieci pod opieką jednego nauczyciela. Teraz wycofuje się z tej propozycji.

Postępowanie w sprawie unieważnienia egzaminu musi być szybkie

W czasie konsultacji społecznych i uzgodnień międzyresortowych projektu nowelizacji ustawy o systemie oświaty wątpliwości wzbudzały krótkie terminy przewidziane dla pełnoletnich uczniów i rodziców uczniów niepełnoletnich na ustosunkowanie się do zarzutów stawianych pracy w przypadku wszczęcia procedury unieważnienia egzaminu zewnętrznego. Resort edukacji uzasadnia swoją decyzję i nie zmienia planowanych regulacji.

Urlopy związane z rodzicielstwem także dla samotnych ojców

W przypadku zgonu matki dziecka, porzucenia przez nią dziecka albo niemożności sprawowania nad nim opieki z uwagi na niezdolność do samodzielnej egzystencji - ojciec dziecka będzie mógł skorzystać z urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego oraz urlopu rodzicielskiego. Taką zmianę przewiduje projekt ustawy przygotowanej przez Ministerstwo Pracy i Polityki Społecznej, który przyjęła Rada Ministrów.

Ramowe plany nauczania - planowane zmiany

W gimnazjach, liceach i technikach dyrektorzy szkół nie będą mogli już zaniżać liczby godzin drugiego języka obcego, gdyż resort edukacji planuje wprowadzić minimalną liczbę godzin przeznaczoną na nauczania każdego z dwóch obowiązkowych języków obcych. W edukacji wczesnoszkolnej nie będzie już konieczne dokumentowania liczby godzin poszczególnych zajęć . Sprawdź, co jeszcze ma się zmienić w ramowych planach nauczania.

MEN rezygnuje z nowelizacji Karty Nauczyciela

Mimo zaawansowanych prac nad nowym brzmieniem Karty Nauczyciela i burzliwych konsultacji społecznych, resort edukacji wycofuje się ze zmiany tej ustawy. Minister Kluzik - Rostkowska chętnie podejmie się nie tyle znowelizowania Karty, co nawet stworzenia nowej ustawy regulującej zawód nauczyciela, ale w następnej kadencji.

Uproszczenie zasad prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania

Rezygnacja z osobnego dziennika godzin karcianych, obowiązek odnotowywania godzin nieobecności ucznia na poszczególnych zajęciach edukacyjnych, zmiana sposobu układania ksiąg arkuszy ocen , poszerzenie katalogu dokumentacji przebiegu nauczania oraz gwarancja bezpłatnego dostępu do e-dziennika dla rodziców - takie zmiany ma wprowadzić nowe rozporządzenie w sprawie prowadzenia dokumentacji przebiegu nauczania.

Nauczyciele w centrach kształcenia praktycznego nie będą mieli prawa do świadczenia kompensacyjnego

Senat odrzucił własny projekt nowelizacji, który zakładał objęcie przepisami ustawy o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych nauczycieli zatrudnionych w publicznych i niepublicznych centrach kształcenia praktycznego. Za odrzuceniem tego projektu  w dniu 7 sierpnia 2014 r. głosowało 53 senatorów, a  przeciw było 17. To już kolejna nieudana próba rozszerzenia katalogu nauczycieli uprawnionych do tego świadczenia.

Olimpiady także dla uczniów gimnazjum

W ogólnopolskich olimpiadach dla szkół ponadpodstawowych będą mogli brać udział także uczniowie gimnazjów. Obowiązujące przepisy nie zostały dotychczas dostosowane do aktualnych typów szkół ponadgimnazjalnych co uniemożliwia organizowanie turniejów i olimpiad dla gimnazjalistów. Do pilotażowych olimpiad gimnazjalnych przeprowadzonych w roku szkolnym 2012/2013 przystąpiło ponad 26.000 uczniów.

Rekrutacja do szkół sportowych i szkół dwujęzycznych - nowe regulacje

W najnowszej nowelizacji ustawy o systemie oświaty resort edukacji łata dziury w rekrutacji, które powstały po wprowadzeniu ustawy rekrutacyjnej. W szkołach sportowych będzie można przyjąć uczniów nie tylko do pierwszej klasy ale i wyższej – o ile szkolenie w danym sporcie rozpoczyna się później; sprawdzian kompetencji językowych do szkół dwujęzycznych przygotuje rada pedagogiczna już przy rekrutacji na rok szkolny 2017/2018, zaś rozporządzenie będzie regulowało także przechodzenie uczniów ze szkoły niepublicznej o uprawnieniach szkoły publicznej jednego typu do innego typu szkoły publicznej.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty