Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Projekty aktów prawnych dla oświaty

Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat planowanych zmian w prawie oświatowym. Dzięki stale aktualizowanym informacjom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Zakładka „Projekty aktów prawnych dla oświaty” zawiera wszystkie najważniejsze informacje, o których warto wiedzieć już na etapie prac legislacyjnych, dlatego staramy się nie ominąć żadnego ważnego projektu. Tu również omawiamy ważne zmiany w szkolnictwie 2017. Sprawdź, jakie zmiany mogą dotyczyć Twojej placówki i jak się do nich przygotować. A jeśli chcesz mieć pewność, że opisane tu przepisy weszły w życie, sprawdź je w zakładce „Zmiany w prawie oświatowym”.

Urlopy rodzicielskie już od 17 czerwca 2013 r.

Roczny urlop rodzicielski dla matek wszystkich dzieci urodzonych w 2013 r. i wejście w życie nowych przepisów już od 17 czerwca 2013 r. - do sejmu trafił projekt zmian w Kodeksie pracy. Poznaj szczegóły!

Urlop rodzicielski może pozbawić nauczyciela awansu

Nauczycielki, które zdecydują się na nowy urlop rodzicielski utracą odbyty staż i będą musiały realizować go od nowa. Grupa posłów PIS wniosła do sejmu projekt ustawy, który ma zapobiec tej sytuacji.

Pozytywna opinia samorządów o nowej Karcie Nauczyciela

Wydawało się, że to strona samorządowa będzie chciała zablokować zmiany w Karcie Nauczyciela, bowiem wypracowany kompromis dalece odbiegał od zaproponowanych rozwiązań. Samorządy jednak pozytywnie zaopiniowały projekt zmian, zaznaczając przy tym, że niestety proponowane rozwiązania nie mają charakteru zmian systemowych, a szkoda. Poznaj opinię Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na temat zmian w Karcie Nauczyciela.

Nowa ustawa przedszkolna przyjęta przez Rząd

Już we wrześniu 2013 r. organy prowadzące otrzymają 504 mln złotych tzw. dotacji przedszkolnej. Pozwoli to na obniżenie opłat za pobyt dziecka w przedszkolu do 1 zł już od nowego roku szkolnego, a także umożliwi stopniowe zwiększanie liczby miejsc w przedszkolach, tak by w 2015 roku każdy czterolatek, a w 2017 roku także każdy trzylatek znalazł miejsce w przedszkolu.

Pomoc psychologiczno-pedagogiczna - nowe rozporządzenie podpisane

Odejście od tworzenia zespołu dla każdego ucznia, rezygnacja z kart indywidualnych potrzeb ucznia oraz planów działań wspierających - to główne zmiany w zasadach udzielania pomocy psychologiczno - pedagogicznych w szkołach. Mają one ograniczyć ilość tworzonej dokumentacji na rzecz zwiększenia czasu, który nauczyciele specjaliści będą poświęcać na pracę bezpośrednio z uczniami.

Matura 2015 r. - zmiany już są pewne

Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie, które zmienia zasady organizowania sprawdzianu i egzaminu maturalnego od 2015 r. Nowa formuła egzaminów ma kłaść większy nacisk na umiejętność analizy informacji, rozumowania i wnioskowania.

ZNP nie zgadza się na zmiany w Karcie Nauczyciela

Urlop dla poratowania zdrowia, by miał charakter profilaktyczny powinien być udzielany już po 10 latach pracy, rejestracja części czynności wykonywanych w ramach stosunku pracy przez nauczycieli mija się z celem, zaś ograniczenie liczby ekspertów w komisjach awansowych i usytuowanie komisji dyscyplinarnych przy organie prowadzącym jest niezasadne - to część uwag Związku Nauczycielstwa Polskiego do projektu nowelizacji Karty Nauczyciela. Poznaj szczegóły!

Język mniejszości etnicznej i język regionalny będą na ustnej maturze

Na nowej maturze od 2015 r., tak jak obecnie, absolwenci będą mogli przystępować do egzaminu maturalnego z języków mniejszości narodowej i etnicznej oraz języka regionalnego jako przedmiotu dodatkowego zarówno w części pisemnej, jak i części ustnej - resort edukacji zweryfikował projekt rozporządzenia o ocenianiu na wniosek Ministra Administracji i Cyfryzacji.

Dwulatek nie pójdzie do przedszkola

Dzieci dwuletnie nie zostaną objęte wychowaniem przedszkolnym nawet w uzasadnionych przypadkach - taką decyzję podjął rząd zobowiązując resort edukacji do zmiany projektu tzw. ustawy przedszkolnej.

Tańsze przedszkola dopiero za rok

Już od 1 września 2013 r. rodzicie dzieci uczęszczających do przedszkoli mieli odczuć ulgę w opłatach za przedszkola. Niestety projekt ustawy przedszkolnej musi być zmieniony. Mają zostać poprawione m.in. zapisy dotyczące opłat ponoszonych przez rodziców za dzieci, które przebywają w przedszkolu ponad czas bezpłatnego nauczania. Resort edukacji proponuje dotowanie wszystkich dodatkowych godzin w przedszkolu od 1 września 2014 r.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty