dodatek stażowy

Dodatek za wieloletnią pracę czyli dodatek stażowy pracownika samorządowego - komu przysługuje

Dodatek za wieloletnią pracę czyli dodatek stażowy pracownika samorządowego - komu przysługuje

Dodatek stażowy otrzymują także pracownicy samorządowi zatrudnieni w szkołach i placówkach oświatowych. Nosi on nazwę dodatku za wieloletnią pracę. Zasady jego przyznawania różnią się od reguł dotyczących dodatku za wysługę lat dla nauczycieli m.in. w zakresie zaliczania okresów zatrudnienia w przypadku pracy w więcej niż jednej szkole. Poznaj zasady wypłaty dodatku stażowego pracowników samorządowych w szkole.

Komu przysługuje dodatek za wieloletnią pracę

Dodatek stażowy to składnik wynagrodzenia nie tylko u nauczycieli. Przysługuje on także pracownikom samorządowym zatrudnionym w szkole, zarówno na stanowiskach urzędniczych jak i obsługowych i pomocniczych. W przypadku tych pracowników nosi on nazwę dodatku za wieloletnią pracę (art. 38 ust. 1 ustawy o pracownikach samorządowych).

Dodatek stażowy nie należy się natomiast nauczycielom szkół i placówek prowadzonych przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej – co do zasady. Dodatek ten może bowiem zostać przewidziany w szkolnym regulaminie wynagradzania lub w umowach o pracę. Jednak takie przypadki należą do rzadkości.

Dodatek stażowy a osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego

Wiemy już, że dodatek za wieloletnią pracę przysługuje pracownikom samorządowym, ale czy wypłaca się go osobie zatrudnionej do prowadzenia zajęć w trybie art. 15 Prawa oświatowego. Status takiego pracownika nie jest sprecyzowany. Osoba taka nie jest nauczycielem, ale nie jest też pracownikiem samorządowym. Oznacza to, że nie stosuje się wobec niego przepisów Karty Nauczyciela (w zakresie płac) ani ustawy o pracownikach samorządowych. Co do zasady osoba zatrudniona w trybie art. 15 Prawa oświatowego nie otrzyma więc dodatku stażowego. Wyjątkowo należy go wypłacać, jeżeli:

  • obowiązujący w szkole regulamin wynagradzania pracowników niepedagogicznych obejmuje taką osobę, lub
  • dodatek został przewidziany w umowie o pracę takiego pracownika.

Więcej na temat wynagrodzenia osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego w artykule: Wszystko o wynagrodzeniu osoby zatrudnionej w trybie art. 15 Prawa oświatowego

W artykule m.in. o:

  • wysokości dodatku za wieloletnią pracę,
  • terminie wypłaty podwyżki dodatku stażowego,
  • zaliczaniu okresów zatrudnienia i innych okresów do stażu pracowniczego w kontekście dodatku stażowego pracownika samorządowego w szkole,
  • zasadach naliczania dodatku w przypadku pracy w więcej niż jednej szkole.
  • dodatku stażowym w kontekście zasiłku chorobowego.
Zatrudnienie w więcej niż jednej szkole – jak rozliczać dodatek za wysługę lat

Dodatek za wysługę lat w więcej niż jednej szkole

W obecnych realiach pracowniczych zatrudnienie nauczyciela w więcej niż jednej szkole jest powszechnie spotykane. W przypadku takiego zatrudnienia trudności może sprawiać ustalenie prawidłowej wysokości dodatku stażowego, która zależy przecież od stażu pracowniczego. Obowiązują tu bowiem dość skomplikowane reguły. W artykule znajdziesz ich przystępną analizę. Sprawdź, jak ustalić długość stażu pracowniczego w przypadku zatrudnienia nauczyciela w więcej niż jednej szkole – na potrzeby dodatku za wysługę lat.

Dodatek za wysługę lat zależy od stażu pracowniczego

To, czy nauczyciel może otrzymać dodatek stażowy u więcej niż jednego pracodawcy, zależy od ustalenia jego stażu pracowniczego. Wszak dodatek za wysługę lat jest wypłacany po zakończeniu 3 lat pracy czyli od 3 roku i 1 dnia. Wypłaca się go w wysokości 3% wynagrodzenia zasadniczego, która wzrasta o 1% po każdym kolejnym roku pracy, aż do 20%.

Dodatek za wysługę lat – 7 reguł obliczania stażu pracowniczego

W zakresie obliczania długości stażu pracowniczego obowiązują następujące reguły.

  1. Do okresów pracy uprawniających do dodatku za wysługę lat wlicza się:
    • okresy zakończonego zatrudnienia od innych pracodawców,
    • inne udowodnione okresy - zgodnie z odrębnymi przepisami.
  1. Nie można wliczać do okresu pracy uprawniającego do dodatku stażowego okresów bieżącego zatrudnienia od innego pracodawcy (zob. wyjątek w pkt 7).
  2. Okresy uprawniające do dodatku stażowego ustala się odrębnie dla każdego stosunku pracy.
  3. Do okresu zatrudnienia uprawniającego do dodatku stażowego nie wlicza się okresu pracy u innego pracodawcy, w którym nauczyciel jest lub był jednocześnie zatrudniony.
  4. Do okresu dodatkowego zatrudnienia nie wlicza się okresów podstawowego zatrudnienia (zob. wyjątek w pkt 6).
  5. Nauczycielowi pozostającemu w stosunku pracy jednocześnie w kilku szkołach w wymiarze łącznie nieprzekraczającym pełnego wymiaru zajęć, ww. okresy zatrudnienia dolicza się do okresów uprawniających do dodatku stażowego w każdej ze szkół.
  6. Nauczycielowi mianowanemu lub dyplomowanemu, który przeszedł do pracy w CKE lub OKE na stanowisko wymagające kwalifikacji pedagogicznych, do okresów pracy uprawniających do dodatku wliczane są okresy pracy zaliczane do dodatku w szkole, w której nauczyciel otrzymał urlop bezpłatny na czas zajmowania tego stanowiska.

W dalszej części artykułu:

  • analiza przedstawionych reguł ustalania stażu pracowniczego na potrzeby dodatku stażowego,
  • bieżący a zakończony okres zatrudnienia,
  • podstawowe a dodatkowe miejsce zatrudnienia,
  • ustalanie stażu pracowniczego w przypadku drugiego zatrudnienia poza oświatą.
Przyjęcie na staż praktykanta

Archiwalny 30 szczególnych okresów wliczanych do stażu pracy

Długość stażu pracy ma wpływ na przyznanie i wysokość przede wszystkim dodatku stażowego oraz nagrody jubileuszowej. Do tego stażu zaliczane są przede wszystkim zakończone okresy zatrudnienia, ale nie tylko. Istnieje wiele innych okresów, które mają wpływ na staż pracy. Dowiedz się, jakie okresy i pod jakimi warunkami należy uwzględnić w stażu pracy.

Nie tylko okresy zatrudnienia

Do stażu pracowniczego mogą być zaliczone inne okresy niż zatrudnienie. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy takie zaliczenie przewiduje odrębny przepis. Dotyczy to nauczycieli w kontekście:

  • dodatku za wysługę lat (§ 7 ust. 1 rozporządzenia MENiS z 31 stycznia 2005 r. w sprawie wysokości minimalnych stawek wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli, ogólnych warunków przyznawania dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz wynagradzania za pracę w dniu wolnym od pracy)
  • nagrody jubileuszowej (§ 1 ust. 1 rozporządzenia MENiS z 30 października 2001 r. w sprawie szczegółowych zasad ustalania okresów pracy i innych okresów uprawniających nauczyciela do nagrody jubileuszowej oraz szczegółowych zasad jej obliczania i wypłacania)

Analogicznie dodatkowe okresy zostaną zaliczone do stażu pracownika niepedagogicznego w kontekście

  • dodatku za wieloletnią pracę,
  • nagrody jubileuszowej,
  • odprawy emerytalnej

(art. 38 ust. 5 ustawy o pracownikach samorządowych).

Okresy pracy niebędące zatrudnienia, a wliczane do stażu pracy przedstawiamy w poniższej tabeli.

W artykule:

  • 30 okresów zaliczanych do stażu pracy,
  • podstawa prawna,
  • warunki zaliczenia,
  • wymagane dokumenty.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql