Kodeks pracy

Karta Nauczyciela w szkole niepublicznej: które przepisy stosować

Karta Nauczyciela w szkole niepublicznej – które przepisy stosować, a kiedy sięgać po Kodeks pracy

Karta Nauczyciela to tzw. pragmatyka służbowa, czyli ustawa w szczególny sposób regulująca sprawy dotyczące stosunku pracy oraz prawa i obowiązki osób wykonujących zawód nauczyciela. Ustawa ta nie jest jednak stosowana w pełnym zakresie do wszystkich nauczycieli. Szczególne ograniczenia dotyczą nauczycieli zatrudnionych jednostkach niepublicznych oraz publicznych, prowadzonych przez osoby fizyczne i osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego. Co ważne, zakres stosowania pragmatyki nauczycielskiej do tej grupy nauczycieli został od 1 września 2022 r. rozszerzony o kolejne przepisy niewymienione w art. 91b ust. 2, co budzi pewne wątpliwości. Sprawdzamy, w jakim zakresie należy stosować kartę nauczyciela w szkołach niepublicznych.

Zatrudnienie nauczyciela w szkole niepublicznej – zasady z Kodeksu pracy, wymagania z Karty Nauczyciela

Do nauczycieli zatrudnionych w niepublicznych przedszkolach, szkołach i placówkach nie mają zastosowania zasady dotyczące nawiązywania stosunku pracy określone w art. 10 Karty Nauczyciela. Oznacza to, że są oni zatrudniani na zasadach określonych w Kodeksie pracy. Co do zasady nauczycieli zatrudnia się więc na podstawie umowy o pracę na czas określony lub nieokreślony. Co ważne, od 1 września 2018 r. obowiązuje przepis art. 10a Karty Nauczyciela, który stanowi, że nauczycieli w:

  • publicznych przedszkolach, szkołach i placówkach prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego,
  • przedszkolach niepublicznych, niepublicznych placówkach oraz szkołach niepublicznych i niepublicznych szkołach artystycznych o uprawnieniach publicznych szkół artystycznych,
  • publicznych innych formach wychowania przedszkolnego prowadzonych przez osoby fizyczne oraz osoby prawne niebędące jednostkami samorządu terytorialnego oraz niepublicznych innych formach wychowania przedszkolnego

– należy zatrudniać na podstawie umowy o pracę zgodnie z Kodeksem pracy. Nauczyciel może zostać również zatrudniony na okres próbny oraz na zastępstwo.

Od tej zasady przewidziano jednak wyjątek, o którym mowa w art. 10a ust. 2, zgodnie z którym, w przypadku nauczycieli prowadzących zajęcia bezpośrednio z uczniami lub wychowankami w wymiarze nie wyższym niż 4 godziny tygodniowo, powierzenie prowadzenia tych zajęć może nastąpić również na innej podstawie niż umowa o pracę. W takim przypadku w treści łączącego strony stosunku prawnego nie mogą przeważać cechy charakterystyczne dla stosunku pracy. Oznacza to, że umowa zlecenia nie może zastępować umowy o pracę. Co jednak ważne, także ci nauczyciele muszą spełniać wymagania dotyczące niekaralności.

Z artykułu dowiesz się m.in.:

  • Które przepisy Karty Nauczyciela mają zastosowanie do wszystkich nauczycieli, niezależnie od tego, kto jest organem prowadzącym?
  • Które przepisy stosuje się do nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych oraz prowadzonych przez inne podmioty niż jednostki samorządu terytorialnego?
  • Które przepisy Karty Nauczyciela nie mają zastosowania w szkołach niepublicznych?

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql