W obecnym stanie prawnym na rok szkolny 2025/2026 nie zwiększono limitu uczniów w oddziale w klasach I–III przy przyjmowaniu uczniów z Ukrainy. Liczba uczniów w tych oddziałach szkoły podstawowej wynosi nie więcej niż 25. Zatem w trakcie rekrutacji do oddziału w klasie I można przyjąć nie więcej niż 25 uczniów. Sprawdzamy szczegóły!
Jeżeli liczba uczniów klasy pierwszej od nowego roku szkolnego będzie wynosić więcej niż 25 uczniów, to organ prowadzący powinien zaplanować dwa oddziały. Zdarza się jednak, że organ nie zgadza się na podział, gdy zapisanych jest 26 dzieci. Co zrobić w takiej sytuacji?
W roku szkolnym 2022/2023 nadal możliwe będzie zwiększenie godzin dodatkowych zajęć z języka polskiego dla uczniów z Ukrainy do 6. W mocy utrzymana została również możliwość zwiększania oddziałów przedszkolnych oraz w klasach I-III. Ukazała się właśnie nowelizacja rozporządzenia w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży z Ukrainy.
Zwiększenie dopuszczalnej liczby dzieci w oddziałach I-III szkoły podstawowej o dzieci będące obywatelami Ukrainy przybyłe do polski po 24 lutego 2022 r. dotyczyło roku szkolnego 2021/2022. Oddział, w którym liczbę uczniów zwiększono zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami, może tak funkcjonować w ciągu całego etapu edukacyjnego.
Liczebność klas I-III szkoły podstawowej została określona w rozporządzeniu MEN z 28 lutego 2019 r. Nie może jej zatem określać organ prowadzący szkołę publiczną. Na stanowisku takim stanął Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 13 maja 2022 r. III OSK 3002/21.
Duży napływ obywateli Ukrainy i spodziewane częste przyjęcia uczniów z tego kraju do szkół i przedszkoli mogą rodzić problem związany z ograniczeniami w liczebności oddziałów i klas. Z tego względów resort edukacji znowelizował przepisy dotyczące dopuszczalnej liczby uczniów w oddziale przedszkolnym i klasach I-III szkoły podstawowej.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.