Gdy jeśli wszystkie możliwe środki ochrony zawiodły i nauczyciel został prawomocnie i ostatecznie ukarany, nie pozostaje nic innego, jak czekać na zatarcie kary. Nie uratuje ona przed bieżącymi konsekwencjami ukarania, ale co do zasady pozwoli „oczyścić papiery”. Sprawdź na czym polega i jakie skutki wywołuje zatarcie kary dyscyplinarnej.
Z tego artykułu dowiesz się m.in.:
Czasami nawet zakończone postępowanie dyscyplinarne może być ponownie uruchomione. Sprawdź, w jakich przypadkach może dojść do jego wznowienia.
Po zakończeniu rozprawy dyscyplinarnej komisja musi wydać orzeczenie. Jakie konkretnie? Od czego zależy dany rodzaj orzeczenia? Jak wygląda jego ogłoszenie? Odpowiedzi znajdziesz w artykule.
Postępowanie przed komisją dyscyplinarną musi toczyć się na rozprawie. Dowiedz się, jaki jest jej dokładny przebieg.
Przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej to bardzo ważna kwestia. Jeżeli bowiem do niego dojdzie, to nauczyciel nie poniesie kary, nawet jeżeli jego wina jest ewidentna. Sprawdź, na czym polega przedawnienie odpowiedzialności dyscyplinarnej i kiedy do niego dojdzie.
Na postępowanie dyscyplinarne warto spojrzeć także w aspekcie finansowym. Warto wiedzieć, czy generuje ono jakiekolwiek koszty. A może przeciwnie – czy pewne wydatki można sobie z tego tytułu zrekompensować.
Złożenie wniosku przez rzecznika dyscyplinarnego nie jest równoznaczne ze wszczęciem postępowania przez komisję. Może bowiem zostać tu wydane postanowienie odmowne. Sprawdź, jak wyglądają pierwsze kroki w postępowaniu przed komisją dyscyplinarną.
Od momentu wszczęcia postępowania przed komisją dyscyplinarną nauczyciel ma status obwinionego. Wiążą się z tym pewne uprawnienia – sprawdź, jakie.
Pierwszym etapem ogólnie pojmowanej procedury dyscyplinarnej jest postępowanie wyjaśniające. Prowadzi je rzecznik dyscyplinarny. Sprawdź, jakie obowiązki w toku tego postępowania spoczywają na dyrektorze szkoły.
Rzecznik dyscyplinarny to specyficzny podmiot. W etapie postępowania dyscyplinarnego pełni on rolę organu prowadzącego. Natomiast we właściwym postępowaniu dyscyplinarnym staje się jedną ze stron.
Specyfika odpowiedzialności dyscyplinarnej wynika z tego, że rozstrzyga o niej nie dyrektor, lecz zewnętrzna komisja dyscyplinarna nauczycieli. Warto więc wiedzieć, na jakich zasadach ta komisja funkcjonuje.
Nauczyciele podlegają charakterystycznej dla tej grupy zawodowej odpowiedzialności dyscyplinarnej. Zdobądź najważniejsze informacje dotyczące tego rodzaju odpowiedzialności zawodowej.
Katalog obowiązków nauczycieli został zredagowany dość ogólnikowo. Wbrew pozorom jednak ma on duże znaczenie praktyczne. Przesądza bowiem o tym, w jakim zakresie nauczyciel ponosi odpowiedzialność dyscyplinarną, porządkową lub za jakość pracy.
Kłótnie między nauczycielami w pracy niewątpliwie godzą w dobro szkoły i mogą negatywnie wpływać na jakość wykonywanej pracy. W zależności od okoliczności danego przypadku nauczyciele mogą być wówczas pociągnięci do odpowiedzialności dyscyplinarnej, porządkowej, a niekiedy nawet karnej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Nauczyciel podlega odpowiedzialności dyscyplinarnej za uchybienie godności zawodu nauczyciela lub obowiązkom służbowym, o których mowa w art. 6 Karty Nauczyciela. Jeśli zaś jego czyn narusza prawa lub dobro dziecka, to dyrektor ma obowiązek zawiadomienia rzecznika dyscyplinarnego o zdarzeniu, co może doprowadzić do uruchomienia postępowania dyscyplinarnego wobec nauczyciela. Wyjaśniamy, od czego rozpoczyna się i jak przebiega postępowanie dyscyplinarne nauczycieli.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.