W okresie pandemii trudniej o dyscyplinę pracy. Dyrektor może spotkać się z przypadkiem, że nauczyciel nie realizuje kształcenia zdalnego. Sprawdź, jak wtedy postąpić.
Dyrektor szkoły (przedszkola) ma obowiązek zawiadomić rzecznika dyscyplinarnego nauczycieli o każdym czynie naruszającym prawa i dobro dziecka. Sprawdź, kiedy i w jaki sposób spełnić ten obowiązek oraz jakie informacje zamieścić w zawiadomieniu. Dowiedz się, co grozi dyrektorowi, który nie przekazał zawiadomienia w terminie.
Niestety dyrektor w swojej praktyce musi mierzyć się z różnymi trudnymi sytuacjami. Niejednokrotnie ciąży na nim przykry obowiązek pociągnięcia nauczyciela do odpowiedzialności. Wiedza, jak to zrobić, jest niezwykle istotna. Zdobędziesz ją, biorąc udział w szkoleniu „Odpowiedzialność nauczyciela - konsekwencje i rodzaje naruszeń”.
Zatrudniając nauczyciela, dyrektor musi upewnić się, czy kandydat do pracy spełnia warunek niekaralności karnej oraz dyscyplinarnej. O ile w zakresie niekaralności karnej nie przewidziano żadnych zmian w przepisach prawa, o tyle od 1 marca 2017 r. wprowadzona zostanie złożona procedura weryfikacji niekaralności dyscyplinarnej. Sprawdź, jakie obowiązki będą spoczywały na dyrektorze szkoły w związku z jej wprowadzeniem.
Jedną z najistotniejszych zmian w ustawie o systemie oświaty jest powstanie nowych oddziałów klas w szkole podstawowej, liceum ogólnokształcącym i technikum. Niewykluczone, że dyrektorzy wskazanych szkół będą zatrudniać nowych nauczycieli do pracy w powstających oddziałach. Od 1 marca br. dyrektor będzie musiał sprawdzić, czy kandydat do pracy spełnia warunek niekaralności dyscyplinarnej.
Procedury opieki nad dzieckiem przewlekle chorym w przedszkolu mogą przewidywać podawanie leków. Środki farmakologiczne może podawać dziecku nauczyciel bądź inny pracownik placówki. Osoba ta musi wyrazić zgodę na podawanie przedszkolakowi leków i w związku z tym podpisać kontrakt z rodzicami.
Od kilku lat Rzecznik Praw Dziecka apeluje o zmianę przepisów dotyczących postępowania dyscyplinarnego nauczycieli, ponieważ obecne regulacje nie zabezpieczają dostatecznie interesów dzieci, a procedura karania nauczycieli jest nieskuteczna. Jedną z postulowanych zmian jest przyznanie Rzecznikowi prawa do wnoszenia odwołania od orzeczeń komisji dyscyplinarnych nauczycieli.
Praca nauczyciela to przede wszystkim nauczanie i wychowywanie, ale także odpowiedzialność za uczniów, nad którymi sprawuje opiekę i za których bezpieczeństwo odpowiada. Nawet niewielkie uchybienie obowiązkom może doprowadzić do nieszczęścia o nieodwracalnych skutkach. Poznaj zasady odpowiedzialności dyscyplinarnej nauczycieli, w tym przebieg postępowania dyscyplinarnego oraz przykładowe przewinienia, za które nauczyciel powinien odpowiadać przed komisją dyscyplinarną.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.