Do ustalenia planu sieci publicznych szkół podstawowych prowadzonych przez gminę i określenia granic obwodów publicznych szkół podstawowych na okres od 1 września 2019 r. stosuje się przepisy art. 39 ustawy – Prawo oświatowe (art. 81 ust. 3 ustawy o zmianie ustawy - Prawo oświatowe, ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw). Sprawdzamy, kto opiniuje uchwały w sprawie planu.
Kwiecień to miesiąc finalizacji prac nad arkuszem organizacyjnym na nowy rok szkolny. W 2020 r. jest to zadanie utrudnione, z racji tego, że szkoły i placówki oświatowe były zmuszone zawiesić swoje funkcjonowanie. Sprawdź, jak krok po kroku przygotować arkusz organizacji na rok szkolny 2020/2021.
Główne zmiany dotyczące szkół są związane ze szkolnictwem zawodowym. Natomiast przedszkola muszą przygotować się na opłaty za każdą rozpoczętą godzinę i nowe obowiązki wójta podczas rekrutacji. Sprawdzamy, co zmieni ustawa z 22 listopada 2018 r.
Opinia związku zawodowego w sprawie arkusza organizacyjnego szkoły lub przedszkola nie jest wiążąca dla dyrektora. Ustawodawca nie przewidział konieczności uzgodnienia arkusza ze związkami zawodowymi, a jedynie wprowadził możliwość przedstawienia opinii.
Przygotowując projekty arkuszy organizacyjnych szkół i przedszkoli, warto wziąć pod uwagę terminy opiniowania ich przez związki zawodowe. Trzeba również zwrócić uwagę na zmiany w arkuszach, które przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji szkół i przedszkoli, a który to wprowadza istotne zmiany m.in. w podawaniu nazwisk zwalnianych nauczycieli. Szczegóły przedstawiamy w artykule!
Na najbliższy rok szkolny arkusz organizacyjny szkoły i przedszkola publicznego musi być przygotowany według nowych przepisów. I choć wchodzą one w życie dopiero 1 września 2017 r., to zdaniem MEN muszą być stosowane już do arkuszy przygotowywanych na najbliższy rok szkolny. Przedstawiamy nową procedurę sporządzania arkuszy oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone