Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zarządzanie szkołą/przedszkolem

kontrola kuratorium w przedszkolu

Kontrola doraźna w przedszkolu. Uważaj na te 15 błędów

Jakich obszarów najczęściej dotyczy kontrola doraźna w przedszkolu? Jakie nieprawidłowości najczęściej wykrywają wizytatorzy? Sprawdzamy i podpowiadamy, czego może dotyczyć kontrola doraźna w przedszkolu.

zmiana przepisów oświatowych 2019

Nowe przepisy dla szkół i przedszkoli od 2019

Główne zmiany dotyczące szkół są związane ze szkolnictwem zawodowym. Natomiast przedszkola muszą przygotować się na opłaty za każdą rozpoczętą godzinę i nowe obowiązki wójta podczas rekrutacji. Sprawdzamy, co zmieni ustawa z 22 listopada 2018 r.

program doradztwa zawodowego

Jak zaopiniować program doradztwa zawodowego

Program realizacji wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego zatwierdza dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej. Zarówno zmiany w statucie, jak i opinia do programu powinny mieć formę uchwały rady pedagogicznej szkoły. Sprawdzamy szczegóły!

dotacja oświatowa

Na co można przeznaczyć środki z dotacji, czyli katalog wydatków

Dotacja oświatowa dla placówek niepublicznych musi być przeznaczona na konkretne cele związane z procesem kształcenia, wychowania i opieki uczniów. Ale nierzadko wydatki z dotacji są kwestionowane jako niezwiązane z tym procesem. Przedstawiamy katalog wydatków, a także przykłady nieprawidłowo wydatkowanych środków z dotacji.

wycieczki szkolne 2018

Co zmieniły przepisy w sprawie wycieczek? Rozwiewamy 6 wątpliwości

Od 2 czerwca br. obowiązuje nowe rozporządzenie dotyczące wycieczek szkolnych, ale wciąż pojawiają się wątpliwości, jak je prawidłowo interpretować. Przedstawiamy odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania, w tym m.in. kto może być opiekunem wycieczki i czy każde wyjście poza teren szkoły to wycieczka.

nauka w przedszkolu publicznym

MEN przypomina – nauka w publicznych przedszkolach jest bezpłatna

Zmuszanie rodziców do kupowania książek, kart obserwacji, kart pracy jest nieuprawnionym nakładaniem na rodziców dodatkowych opłat za korzystanie przez ich dzieci z wychowania przedszkolnego. Jak przypomina resort edukacji – takie działania nie mają podstaw prawnych, a dyrektor nie ma upoważnienia prawnego do ustanawiania jakichkolwiek obowiązkowych opłat dla potrzeb realizacji zadań oświatowo-wychowawczych.

9ff46897c621f706fea8e168a2f47bc89021d3df-xlarge

Czy w każdym roku szkolnym należy uchwalać program wychowawczo-profilaktyczny

Program wychowawczo-profilaktyczny w szkołach publicznych uchwala rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną w każdym roku szkolnym. Tak stanowią przepisy ustawy Prawo oświatowe. Przedszkole nie ma obowiązku opracowywania tego programu.

6bde2244cbf63f1e4d555ca02353239795da07ed-xlarge

Przedstawiamy 2 nowe statuty do pobrania

Przygotowaliśmy dla Państwa 2 nowe statuty do pobrania: statut przedszkola niepublicznego oraz statut zespołu szkolno-przedszkolnego. Wzory wystarczy uzupełnić i dostosować do organizacji pracy swojej placówki!

da26166e8f7b1245729062eb43404949cc917318-xlarge

Doradztwo zawodowe – już są nowe przepisy

Od 1 września br. wchodzi w życie nowe rozporządzenie w sprawie doradztwa zawodowego. Jedną z ważniejszych zmian jest przygotowanie programu wewnątrzszkolnego systemu doradztwa zawodowego, który w tym roku szkolnym musi być zatwierdzony do 31 października.

Fotolia_68287463_Subscription_Monthly_XL

MEN o nowym roku szkolnym 2018/2019

Kolejne podwyżki dla nauczycieli, wsparcie finansowe dla samorządów, a także nowa podstawa programowa dla kolejnych klas szkoły podstawowej to jedne z ważniejszych spraw na rok szkolny 2018/2019. Za resortem edukacji przedstawiamy 17 podstawowych zadań i planów na najbliższy rok szkolny.

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty