Coraz częściej zdarza się, że dyrektorzy szkół otrzymują oświadczenia rodziców o niewyrażaniu zgody na różne działania, które nie tylko znajdują się w programie wychowawczym placówki, ale o których mówi podstawa programowa kształcenia ogólnego (m.in. kształtowanie postawy tolerancji, otwartości, nauka o rozrodczości człowieka na lekcjach biologii, tematyka dorastania i dojrzewania). Niejednokrotnie rodzice grożą też zawiadamianiem instytucji kontrolnych a nawet organów ścigania za niedostosowanie się do ich żądań. Czy takie oświadczenia są skuteczne? Sprawdź, jak na nie reagować.
Samorząd uczniowski może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów. Przedstawiamy przykładową opinię samorządu dotyczącą porozumienia z radą rodziców w sprawie wprowadzenia programu wychowawczo-profilaktycznego.
Do kompetencji rady rodziców należy m.in. uchwalanie w porozumieniu z radą pedagogiczną programu wychowawczo-profilaktycznego szkoły lub placówki. Pobierz przykładowy wzór uchwały w tej sprawie!
Program wychowawczo-profilaktyczny w szkołach publicznych uchwala rada rodziców w porozumieniu z radą pedagogiczną w każdym roku szkolnym. Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej.
Przedszkola nie muszą opracowywać programu wychowawczego i profilaktyki. W przedszkolu programy te wynikają z celów określonych w podstawie programowej i zapisów w statucie. Zasada ta dotyczy zarówno przedszkoli publicznych jak i niepublicznych.
Szkoły mają czas do marca na wprowadzenie zmian w dotychczasowych programach wychowawczym i profilaktyki. Związane jest to ze zmianami wynikającymi z nowych przepisów dotyczących przeciwdziałania narkomanii. Placówki oświatowe powinny więc większą uwagę zwrócić na poprawę skuteczności podejmowanych działań, lepszą współpracę z rodzicami, a także objąć programem profilaktyki wszystkich uczniów, a nie tylko tych zagrożonych narkomanią.
Działania profilaktyczne zapobiegające narkomanii powinny być skierowane do wszystkich uczniów i wychowanków, a nie tylko tych zagrożonych - to główna zmiana związana z nowymi wytycznymi dotyczącymi przeciwdziałania narkomanii. W związku z tym do marca 2016 r. szkoły i placówki powinny dostosować program wychowawczy i program profilaktyki do przepisów, które weszły w życie z początkiem roku szkolnego.
W każdej szkole powinien istnieć szkolny program wychowawczy obejmujący wszystkie treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów. Program ten należy uchwalić do 30 września. Skorzystaj ze wzoru programu wychowawczego, dostosuj do specyfiki swojej szkoły i masz gotowe rozwiązanie.
Do 30 września nalezy uchwalić szkolny program wychowawczy oraz program profilaktyki. Skorzystaj z procedury oraz wskazówek Eksperta i spraw, by program wychowawczy w Twojej szkole nie był martwym dokumentem, lecz służył całej społeczności szkolnej.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone