Od 15 lutego 2024 r. przed dopuszczeniem danej osoby do działalności związanej m.in. z edukacją, wychowaniem lub opieką nad małoletnimi dyrektor szkoły musi uzyskać od niej informację o niekaralności. Taką informację należy pobrać nie tylko z Krajowego Rejestru Karnego, lecz także z odpowiednich rejestrów innych krajów, w których osoba ta zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat. Sprawdź, jak rozumieć pojęcie zamieszkiwania i czy jest to związane z czasem trwania pobytu lub zameldowaniem w danym kraju.
W Dzienniku Ustaw opublikowano nowy tekst jednolity ustawy z 13 maja 2016 r. o przeciwdziałaniu zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym i ochronie małoletnich. Uwzględnia on m.in. regulacje dotyczące standardów ochrony małoletnich.
W związku z wejściem w życie Standardów Ochrony Małoletnich, dyrektor szkoły musi odebrać od osoby, która ma być dopuszczona do działalności związanej m.in. z edukacją, wychowaniem lub opieką nad małoletnimi, oświadczenie o państwach, w których osoba ta zamieszkiwała w ciągu ostatnich 20 lat. Pobierz wzór oświadczenia.
Zbliżają się rekolekcje a wraz z nimi działalność objęta przepisami o ochronie małoletnich. Sprawdź, kto jest odpowiedzialny za sprawdzenie rekolekcjonistów w Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym oraz pobranie od nich informacji o niekaralności.
Od 15 lutego 2024 r. dyrektorzy szkół muszą wymagać przedłożenia informacji z KRK od osób, które dopuszczają do działalności związanej m.in. z opieką nad małoletnimi. Sprawdź, czy obowiązek weryfikacji w Rejestrze Sprawców Przestępstw na tle Seksualnym oraz przedłożenia zaświadczeń z Krajowego Rejestru Karnego dotyczy rodziców dzieci uczestniczących w wycieczce szkolnej w charakterze opiekunów.
Czy koszty weryfikacji niekaralności w związku z nowymi przepisami dotyczącymi standardów ochrony małoletnich ponosi szkoła? Czy też spoczywają one na nauczycielu? Sprawdź kogo obciążają opłaty związane ze sprawdzeniem niekaralności.
W ostatnim czasie dochodzą do nas sygnały, że dyrektorzy mają problem z określeniem terminu wdrożenia standardów ochrony małoletnich w swoich placówkach. Wyjaśniamy więc, dlaczego od 15 lutego należy wdrażać standardy i do kiedy.
Przepisy nie wymagają wprowadzenia standardów ochrony małoletnich do statutu szkoły czy placówki. Mogą mieć natomiast umocowanie w statucie. Podpowiadamy, czy i jakie zapisy w statucie wprowadzić.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.