Już wiesz, kto otrzyma trzynastkę w szkole za 2012 r. Pozostaje jednak pytanie - jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy wynagrodzenie za dni opieki nad dzieckiem i urlop okolicznościowy oraz dodatek uzupełniający nauczycieli należy wliczyć do podstawy trzynastki? Poznaj odpowiedzi na te, oraz inne wątpliwości związane z wysokością trzynastki za 2012 r.!
Pierwszy kwartał każdego roku to czas wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego. W minionym roku zapadło ważne orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego w sprawie trzynastek i choć przepisy do dnia dzisiejszego nie zostały zmienione, do trzynastek za 2012 rok należy stosować już nowe zasady. Poniższe opracowanie pomoże ustalić prawo i wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2012 r.
Do sejmu wpłynął projekt ustawy zmieniającej przepisy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Wygląda na to, że ustawa nie zwolni z obowiązku wypracowania trzynastki m.in. osób, które korzystały z dni opieki nad dzieckiem do lat czternastu czy zwolnienia na chore dziecko. Trzynastkę za 2012 r. otrzymają jednak bez wątpienia osoby, które nie mogły wypracować min. 6 miesięcy ze względu na korzystanie z urlopu macierzyńskiego.
1 stycznia 2013 r. mają wejść w życie zmienione przepisy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym. Trzynastkę za 2012 r., mimo nieprzepracowania 6 miesięcy, otrzymają także osoby korzystające m.in. z dni opieki nad dzieckiem do lat 14 i zwolnienia na chore dziecko.
9 lipca 2012 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł, że nieuwzględnienie okresu urlopu macierzyńskiego, jako umożliwiającego nabycie prawa trzynastki w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego w danym roku jest niezgodne z Konstytucją! Wyrok jest ostateczny, a jego sentencja podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw. Jednakże tę lukę w prawie może uzupełnić tylko nowelizacja przepisów.
Już wiesz, kto otrzyma trzynastkę w szkole za 2011 r. Pozostaje jednak pytanie - jak obliczyć wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego? Czy wynagrodzenie za dni opieki nad dzieckiem i urlop okolicznościowy oraz dodatek uzupełniający nauczycieli należy wliczyć do podstawy trzynastki? Poznaj odpowiedzi na te, oraz inne wątpliwości związane z wysokością trzynastki za 2011 r.!
Pierwszy kwartał każdego roku to czas wypłaty dodatkowego wynagrodzenia rocznego dla nauczycieli i pracowników niepedagogicznych. Pojęcie „przepracowania” wymaganego do trzynastki okresu, mimo kolejnego orzeczenia Sądu Najwyższego, nadal budzi wątpliwości w szczególności, gdy po zwolnieniu lekarskim pracownik szkoły korzysta z urlopu macierzyńskiego. Sprawdź, kto wypracował trzynastkę, a komu musisz odmówić przyznania dodatkowego wynagrodzenia rocznego!
„Okresy pobierania przez pracownika niezdolnego do pracy wynagrodzenia i zasiłku chorobowego nie podlegają wliczeniu do 6-miesięcznego okresu przepracowanego w danym roku kalendarzowym, wymaganego do nabycia prawa do dodatkowego wynagrodzenia rocznego na podstawie art. 2 ust. 2 ustawy z dnia 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (Dz.U. Nr 160, poz. 1080 ze zm.)”.Uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2011 r., III PZP 3/11
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.