Wypłacając trzynastkę niestety łatwo o błąd. Może ona zostać nadpłacona lub niedopłacona. Niewykluczona jest także wypłata trzynastki mimo braku prawa do niej lub jej niewypłacenie mimo istnienia uprawnienia do jej wypłaty. Każda z tych sytuacji może niestety przynosić konsekwencje dla dyrektora.
Do 31 marca 2023 r. szkoła, przedszkole i placówki prowadzone przez jednostki samorządu terytorialnego muszą ustalić prawo do dodatkowego wynagrodzenia rocznego i wypłacić to świadczenie. Dotyczy to nie tylko nauczycieli, ale również pracowników niepedagogicznych. Którym pracownikom niepedagogicznym należy się trzynastka za 2022 r., a którzy nie mogą jej otrzymać? Jakie okoliczności pozbawiają prawa do trzynastki, a które pozwalają wypłacić ją mimo nieprzepracowania połowy roku? Na te oraz inne pytania odpowiada ekspert.
Każdy pracownik niepedagogiczny może teoretycznie nabyć prawo do trzynastki, jeżeli spełnia wymagania określone w ustawie z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej. Oznacza to, że przyznanie dodatkowego wynagrodzenia rocznego nie zależy od zajmowanego stanowiska pracy. W kontekście prawa do trzynastki za 2022 r. należy więc rozpatrywać:
Co do zasady pracownik nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. W przepisach zaznaczono jednak, że pracownik, który nie przepracował u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego, nabywa prawo do wynagrodzenia rocznego w wysokości proporcjonalnej do okresu przepracowanego, pod warunkiem, że okres ten wynosi co najmniej 6 miesięcy (art. 2 ust. 1 i ust. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej).
W praktyce jednak niektórzy pracownicy szkoły nie otrzymają dodatkowego wynagrodzenia rocznego. Co ważne, brak prawa do trzynastki może dotyczyć także osób pozostających w stosunku pracy w ciągu całego roku kalendarzowego. W artykule omówiono, jakie czynności wykonać ustalając prawo do trzynastki i obliczając jej wysokość. Opisane zasady opatrzono przykładami z praktyki szkolnej.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zbliża się koniec roku, w związku z tym czas na pierwsze rozliczenia dodatkowego wynagrodzenia rocznego za 2022 r. Termin wypłaty trzynastki dla nauczycieli mija 31 marca 2023 r. Czasu zostało więc stosunkowo niewiele. Sprawdź, jak ustalić prawo i obliczyć wysokość trzynastki dla nauczycieli za 2022 r.
Dodatkowe wynagrodzenie roczne należy się także w przypadku wygaśnięcia stosunku pracy z powodu śmierci pracownika. Świadczenie to wypłaca się wówczas osobom uprawnionym do innych świadczeń po zmarłym. Sprawdź, w jakich przypadkach, kiedy, w jakiej wysokości i komu wypłacić dodatkowe wynagrodzenie roczne po zmarłym pracowniku.
Poznaj odpowiedź na 7 najczęściej zadawanych pytań o wysokość dodatkowego wynagrodzenia rocznego w szkole za 2021 rok. Zobacz także tabelę z przykładami świadczeń wliczanych i niewliczanych do podstawy trzynastki dla nauczycieli i pracowników samorządowych.
Wynagrodzenie roczne ustala się w wysokości 8,5% sumy wynagrodzenia za pracę otrzymanego przez pracownika w ciągu roku kalendarzowego, za który przysługuje to wynagrodzenie, uwzględniając wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy przyjmowane do obliczenia ekwiwalentu pieniężnego za urlop wypoczynkowy, a także wynagrodzenie za urlop wypoczynkowy oraz wynagrodzenie za czas pozostawania bez pracy przysługujące pracownikowi, który podjął pracę w wyniku przywrócenia do pracy (art. 4 ust. 1 ustawy o trzynastkach).
W podstawie trzynastki nauczyciela uwzględnia się
Obliczając podstawę trzynastki nauczyciela nie uwzględnia się:
Do podstawy trzynastki pracowników samorządowych nie wlicza się:
W artykule znajdziesz odpowiedzi na poniższe pytania:
Dodatkowe wynagrodzenie roczne to rodzaj premii dla pracowników szkoły, którzy przepracowali wymagany okres w danym roku kalendarzowym. Ustawa o trzynastkach przewiduje jednak możliwość utraty prawa do tego świadczenia m.in. z powodu dyscyplinarnego zwolnienia pracownika z pracy. Sprawdź, kiedy pracownik szkoły nie otrzyma trzynastki.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.