Na wniosek lub za zgodą rodziców albo pełnoletniego ucznia dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i publicznej poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, może zezwolić uczniowi na indywidualny program lub tok nauki oraz wyznaczyć nauczyciela – opiekuna. Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej w tej sprawie!
Rada pedagogiczna opiniuje ustalone przez dyrektora dodatkowe dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Pobierz wzór uchwały rady!
Dyrektor szkoły, na podstawie propozycji zespołów nauczycieli, ustala: zestaw podręczników lub materiałów edukacyjnych obowiązujący we wszystkich oddziałach danej klasy przez co najmniej trzy lata szkolne, materiały ćwiczeniowe obowiązujące w poszczególnych oddziałach w danym roku szkolnym - po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady rodziców. Pobierz wzór uchwały w tej sprawie!
Stypendium za wyniki w nauce lub za osiągnięcia sportowe przyznaje dyrektor szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej, w ramach środków przyznanych przez organ prowadzący na ten cel w budżecie szkoły. Pobierz wzór uchwały!
W placówce, w której zgodnie z ramowym statutem może być utworzone stanowisko wicedyrektora i inne stanowiska kierownicze, powierzenia tych stanowisk i odwołania z nich dokonuje dyrektor placówki, po zasięgnięciu opinii organu prowadzącego, rady placówki oraz rady pedagogicznej. Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej!
Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy m.in. ustalanie organizacji doskonalenia zawodowego nauczycieli szkoły lub placówki. Pobierz wzór uchwały w tej sprawie.
Rada pedagogiczna opiniuje m.in. organizację pracy szkoły, w tym tygodniowy rozkład zajęć edukacyjnych. Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej!
Do kompetencji stanowiących rady pedagogicznej należy m.in. podejmowanie uchwał w sprawie wyników klasyfikacji i promocji uczniów. Pobierz przykładowy wzór uchwały!
Nauczyciel lub zespół nauczycieli przedstawia dyrektorowi szkoły program nauczania do danych zajęć edukacyjnych z zakresu kształcenia ogólnego na dany etap edukacyjny. Rada pedagogiczna wydaje opinię dotyczącą dopuszczenia do użytku w szkole zaproponowanych przez nauczycieli programów nauczania. Pobierz wzór uchwały rady pedagogicznej!
Prawidłowe funkcjonowanie rady pedagogicznej przekłada się na dobre działanie szkoły. Organizacja rady powinna odbywać się więc zgodnie z przepisami Prawa oświatowego, a także przyjętym przez radę regulaminem. Sprawdź, jakie zaplanować rozwiązania organizacyjne dla rady pedagogicznej na nowy rok szkolny 2023/2024.
Przepisy określają skład rady pedagogicznej
Warto przypomnieć, że w skład rady pedagogicznej wchodzą:
(art. 69 ust. 3 ustawy Prawo oświatowe, dalej jako: ustawa).
Każdy dyrektor jest przewodniczącym rady
Przewodniczącym rady pedagogicznej jest zawsze dyrektor szkoły. Czy dotyczy to również dyrektora niebędącego nauczycielem? Jak wiadomo szkołą lub placówką może również kierować osoba niebędąca nauczycielem powołana na stanowisko dyrektora przez organ prowadzący, po zasięgnięciu opinii organu sprawującego nadzór pedagogiczny. Osoba ta, nie może jednak sprawować nadzoru pedagogicznego. W przypadku powołania takiej osoby na stanowisko dyrektora nadzór pedagogiczny sprawuje nauczyciel zajmujący inne stanowisko kierownicze.
Potwierdzenie tego stanu rzeczy odnajdujemy również w art. 68 ust. 1 pkt. 2 ustawy. W myśl tego przepisu dyrektorowi niebędącemu nauczycielem przysługują wszystkie uprawnienia dyrektora szkoły poza sprawowaniem nadzoru pedagogicznego.
Natomiast art. 69 ust. 4 ustawy stanowi już bez żadnych wyjątków, że przewodniczącym rady pedagogicznej jest dyrektor szkoły lub placówki.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Oczywiste jest, że w ramach kompetencji stanowiących rada pedagogiczna wydaje uchwały. Jak natomiast przedstawia się kwestia kompetencji opiniodawczych? Czy opinia rady pedagogicznej powinna przybrać formę uchwały? W artykule znajdziesz wyjaśnienie tej niezwykle istotnej kwestii.
Od 27 kwietnia br. obowiązuje nowelizacja prawa oświatowego, która pozwala na sklasyfikowanie absolwentów szkół średnich i dopuszczenie ich do matur przez dyrektorów lub innych nauczycieli wyznaczonych przez organy prowadzące szkoły. Sprawdzamy szczegóły!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.