Od 2 stycznia 2016 r. pracownicy będą mieli więcej czasu na skorzystanie z urlopu wychowawczego. Rodzice będą mogli wspólnie zajmować się dzieckiem aż do wykorzystania 36 tygodni urlopu. Co istotne dla pracodawców, nowe przepisy uniemożliwią wydłużanie okresu ochrony przed zwolnieniem z pracy poprzez składanie wniosku o urlop wychowawczy z dużym wyprzedzeniem.
2 stycznia 2016 r. wchodzi w życie duża nowelizacja Kodeksu pracy, która zmienia zasady korzystania z urlopów związanych z rodzicielstwem, w tym z urlopu ojcowskiego. Od nowego roku pracownik - ojciec będzie miał więcej czasu na skorzystanie z tego urlopu, a choć wymiar urlopu nadal będzie wynosił 2 tygodnie to będzie można z niego skorzystać w częściach.
Pracownik uprawniony do urlopu wychowawczego może w czasie jego trwania całkowicie zrezygnować z pracy albo łączyć pracę z opieką nad dzieckiem. W tym celu powinien złożyć dyrektorowi pisemny wniosek o obniżenie jego wymiaru czasu pracy (maksymalnie do pół etatu). Dyrektor jest obowiązany uwzględnić wniosek pracownika.
Wysokość trzynastki ustala się proporcjonalnie do okresu, w którym pracownik świadczył pracę. Jeśli więc nauczycielka była cały rok na urlopie wychowawczym jej dodatkowe wynagrodzenie wyniesie 0 złotych. Korzystanie z urlopu zwalnia natomiast z konieczności przepracowania minimum 6 miesięcy do otrzymania trzynastki.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.