Bardzo często w ostatnim czasie zauważa się nieprawidłowe podejście nauczycieli do oceniania uczniów. A przepisy wprost mówią, czym jest ocenianie i na czym polega. Dodatkowo podnoszą się głosy rodziców, którzy coraz częściej wyłapują nieprawidłowe ocenianie w systemie szkolnym. Sprawdzamy, jakie błędy związane z ocenianiem są popełniane. Rozwiewamy 10 najczęściej pojawiających się wątpliwości.
Na czym polega ocenianie uczniów
Ocenianie osiągnięć edukacyjnych ucznia polega na rozpoznawaniu przez nauczycieli poziomu i postępów w opanowaniu przez ucznia wiadomości i umiejętności w stosunku do wymagań:
Ocenianie osiągnięć edukacyjnych i zachowania ucznia odbywa się w ramach oceniania wewnątrzszkolnego, które jest określone w art. 44b ust. 5 i 6 ustawy o systemie oświaty.
Statut szkoły zawiera w szczególności szczegółowe warunki i sposób ww. oceniania wewnątrzszkolnego, o którym mowa w art. 44b cyt. ustawy. Te szczegółowe warunki i sposób oceniania muszą oczywiście wynikać z przytoczonych uregulowań prawnych, w tym zawartych w art. 44b i winny być przez szkołę doprecyzowane.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Zmiana zasad oceniania wewnątrzszkolnego określonych w statucie szkoły powinna nastąpić przed rozpoczęciem nowego roku szkolnego, w którym zaczną obowiązywać. Jedyną okolicznością, w której możliwa byłaby nowelizacja statutu szkoły przed zakończeniem danego roku szkolnego, jest konieczność dostosowania go do zmian prawnych dotyczących oświaty.
Rada rodziców ma prawo wnioskować do rady pedagogicznej we wszystkich sprawach szkoły. Jednak wnioski rady rodziców dotyczące zapisów statutu w zakresie oceniania zachowania nie są dla rady pedagogicznej wiążące. Przepisy nie przewidują bowiem opiniowania przez radę rodziców zapisów statutu.
Śródroczna klasyfikacja uczniów może odbywać się niezgodnie z przepisami. Częste błędy nauczycieli to m.in. nieklasyfikowanie z powodu niewystarczającej liczby ocen, mimo nieodnotowania absencji wyższej niż 50%. W takiej sytuacji uczniowie powinni być klasyfikowani, ale powstaje pytanie, czy uchwała klasyfikacyjna będzie niezgodna z przepisami. Sprawdzamy, jakie działania powinien podjąć dyrektor placówki.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której nauczyciel nie stosuje się do zasad oceniania określonych w statucie szkoły. Niestety nie jest to przypadek aż tak rzadki. Bywa, że nauczyciele ignorują rozwiązania w zakresie oceniania przyjęte w statutach. Jak wówczas powinien postąpić dyrektor?
Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia rocznej oceny, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Poznaj szczegółową procedurę!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.