Śródroczna klasyfikacja uczniów może odbywać się niezgodnie z przepisami. Częste błędy nauczycieli to m.in. nieklasyfikowanie z powodu niewystarczającej liczby ocen, mimo nieodnotowania absencji wyższej niż 50%. W takiej sytuacji uczniowie powinni być klasyfikowani, ale powstaje pytanie, czy uchwała klasyfikacyjna będzie niezgodna z przepisami. Sprawdzamy, jakie działania powinien podjąć dyrektor placówki.
Uczeń lub jego rodzice mogą zgłosić zastrzeżenia do dyrektora szkoły, jeżeli uznają, że roczna ocena klasyfikacyjna z zajęć edukacyjnych lub roczna ocena klasyfikacyjna zachowania zostały ustalone niezgodnie z przepisami dotyczącymi trybu ustalania tych ocen. Zastrzeżenia mogą być zgłaszane od dnia ustalenia rocznej oceny, nie później jednak niż w terminie 2 dni roboczych od dnia zakończenia rocznych zajęć dydaktyczno-wychowawczych. Poznaj szczegółową procedurę!
W procedurze oceniania konieczna jest ścisła współpraca nauczycieli z rodzicami przejawiająca się m.in. w informowaniu rodziców o ocenach i postępach ich dziecka. Nieuchronnie zbliża się koniec zajęć szkolnych. Nim to nastąpi, konieczne jest wystawienie ocen prognozowanych i ostatecznych. Zadaniem oceniającego nauczyciela jest w związku z tym współpraca z rodzicami. Sprawdź na co zwrócić uwagę, by ta współpraca funkcjonowała należycie.
Zbliżający się czas zakończenia zajęć dydaktyczno-wychowawczych wymaga od nauczycieli zakończenia całorocznego procesu oceniania uczniów. To bardzo ważne zadanie i powinno się dołożyć wszelkich starań, aby odbyło się zgodnie z obowiązującym prawem oświatowym oraz ustaleniami wewnątrzszkolnymi. Wciąż zmieniające się przepisy, trwające reforma oraz niedoprecyzowanie niektórych zasad powoduje, że co roku zarówno nauczyciele jak i dyrektorzy szkół borykają się z wątpliwościami i szukają odpowiedzi na wiele pytań. Przedstawiamy rozwiązania wybranych problemów naszych Czytelników dotyczących oceniania i klasyfikacji rocznej w r. szk. 2018/2019
Zbliża się okres, w którym konieczne będzie podsumowanie półrocznej pracy szkoły. Wiąże się z tym m.in. obowiązek przeprowadzenia klasyfikacji śródrocznej uczniów. Jego wykonanie nadal wzbudza wiele wątpliwości praktycznych. Jak przeprowadzić klasyfikację śródroczną? Zdecydowanie warto skorzystać z wyjaśnień przygotowanych przez naszych specjalistów.
Bardzo często w ostatnim czasie zauważa się nieprawidłowe podejście nauczycieli do oceniania uczniów. A przepisy wprost mówią, czym jest ocenianie i na czym polega. Dodatkowo podnoszą się głosy rodziców, którzy apelują m.in. o nieocenianie np. za brak pracy domowej. Sprawdzamy, jakie błędy związane z ocenianiem są popełniane. Rozwiewamy 5 najczęściej pojawiających się wątpliwości.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone