Resort edukacji rozpoczął pracę nad projektem dużej nowelizacji Karty Nauczyciela. Zmiany mają objąć m.in. pensum i wysokość pensji nauczyciela. Można śmiało powiedzieć, że mają one rewolucyjny charakter. Sprawdź, jakich nowości można się spodziewać
W ślad za nowelizacją Karty Nauczyciela, która m.in. przywraca komisję kwalifikacyjną na stopień nauczyciela kontraktowego i ocenę dorobku zawodowego, zmieni się także rozporządzenie w sprawie awansu zawodowego nauczycieli. Zmiany jednak mają być tylko dostosowujące rozporządzenie do nowych regulacji – terminy poszczególnych czynności w awansie zawodowym pozostaną bez zmian.
Od 1 września 2019 r. do 9 miesięcy zostanie skrócony staż na stopień nauczyciela kontraktowego. Nauczyciele stażyści, którzy rozpoczęli staż w roku szkolnym 2018/2019 zakończą go już po 12 miesiącach. Sprawdź, co to oznacza w praktyce dla nauczycieli i dyrektora szkoły.
Od 1 września 2019 r. do 36 miesięcy zostaje ograniczony okres, przez który można zatrudniać nauczycieli na czas określony. Nowe przepisy przewidują jednak 3 sytuacje, w których mimo przekroczenia tego okresu, umowa o pracę nie ulegnie przekształceniu. Sprawdź szczegóły.
Możliwość kontynuacji stażu przez nauczycieli stażystów, rozszerzenie katalogu nauczycieli, którzy mogą pełnić funkcję opiekuna stażu, doprecyzowanie przepisów dotyczących urlopu wypoczynkowego kadry kierowniczej szkół oraz urlopu dla poratowania zdrowia - m.in. takie zmiany w Karcie Nauczyciela wchodzą w życie 15 grudnia 2018 r.
Ustawodawca szykuje nam rewolucję w przepisach Karty Nauczyciela. Istotne nowelizacje obejmą w szczególności urlop dla poratowania zdrowia, procedurę oceny pracy oraz awans zawodowy. Zgodnie z planem zmiany mają wchodzić w życie 1 stycznia i 1 września 2018 r. Środowisko oświaty zadaje sobie pytanie, czy nowelizacja wejdzie w życie, a jeżeli tak, to w jakim kształcie.
Ustawodawca szykuje poważne zmiany w tzw. pragmatyce zawodowej nauczycieli. Już od 1 stycznia 2018 r. prawdopodobnie dojdzie do zmian w zakresie urlopu zdrowotnego. Z kolei 1 września 2018 r. należy spodziewać się zmian w ocenie pracy, awansie zawodowym i nie tylko.
Opublikowany projekt ustawy o finansowaniu zadań oświatowym zawiera także szereg zmian w Karcie Nauczyciela, które mają wejść w życie co do zasady 1 września 2018 r.. Możemy mówić nawet o rewolucji w pragmatyce służbowej nauczycieli. Sprawdźmy, jakie zmiany przewiduje ustawodawca.
Jak wynika z doniesień prasowych, ustawodawca zamierza ograniczyć dostęp do urlopu dla poratowania zdrowia tylko do przypadków leczenia lub rehabilitacji uzdrowiskowej. Nie znamy jeszcze projektu nowelizacji, ale można spodziewać się, że te zaskakujące informacje wywołają poruszenie w środowisku oświaty.
31 maja 2016 r. weszła w życie nowelizacja Karty Nauczyciela, która objęła również postępowanie dyscyplinarne nauczycieli. Nowe przepisy mają zastosowanie dla postępowań wszczętych nie wcześniej niż 31 maja. Nowelizacja nie wprowadza jednak rewolucyjnych zmian, lecz ma zadanie uporządkować i usprawnić całą procedurę. Dyrektor szkoły, choć zwykle nie jest stroną postępowania wyjaśniającego ani dyscyplinarnego, to jednak posiada pewne prawa i obowiązki z nimi związane. Niewątpliwie warto je poznać!
Zmiany w systemie oświaty, które wchodzą w życie w roku szkolnym 2016/2017, obejmą również Kartę Nauczyciela. Są dość istotne i dotyczą przede wszystkim czasu pracy nauczycieli. Sprawdź, o jakich nowościach warto wiedzieć w perspektywie rozpoczynającego się nowego roku szkolnego.
W projekcie przepisów prowadzających ustawę – Prawo oświatowe przewidziano również regulacje przejściowe w Karcie Nauczyciela, które w założeniu mają umożliwić sprawne rozlokowanie kadry pedagogicznej w okresie wdrażania reformy systemu oświaty. Regulacje te mają obowiązywać od dnia wejścia w życie przepisów wprowadzających do 31 sierpnia 2019 r.
Nauczyciele - rodzice nie będą musieli już wybierać między urlopem rodzicielskim a awansem zawodowym. Nowelizacja Karty Nauczyciela ma zmienić zasady przedłużania stażu nauczycieli, którzy korzystają z urlopów związanych z rodzicielstwem.
Mimo zaawansowanych prac nad nowym brzmieniem Karty Nauczyciela i burzliwych konsultacji społecznych, resort edukacji wycofuje się ze zmiany tej ustawy. Minister Kluzik - Rostkowska chętnie podejmie się nie tyle znowelizowania Karty, co nawet stworzenia nowej ustawy regulującej zawód nauczyciela, ale w następnej kadencji.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.