Urlop zdrowotny po 15 latach nieprzerwanej pracy w szkole, odstąpienie od obowiązku rejestrowania innych czynności niż zajęcia z uczniami, pozostawienie komisji awansowych i dyscyplinarnych przy dotychczas właściwych organach. Po ponad 10 miesiącach ciszy w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela, resort edukacji odpowiedział na uwagi zgłoszone w czasie konsultacji. Sprawdź, jakie uwagi zostały uwzględnione, a jakie zmiany w Karcie Nauczyciela są już pewne.
W sejmie trwają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela, która miałaby określać ustawowo pensum specjalistów na poziomie 20 godzin tygodniowo. 10 lipca 2014 r. komisje sejmowe zagłosowały przeciw takiej zmianie przepisów. Ostateczną decyzję w tej sprawie podejmie sejm.
27 czerwca kończą się zajęcia w większości szkół. Dla ok. 5 milionów uczniów i ponad 600 tysięcy nauczycieli rozpoczynają się wakacje. Miniony rok szkolny był bardzo obfity w zmiany w prawie oświatowym. Obniżenie opłat za przedszkola, wprowadzenie obowiązku szkolnego sześciolatków, próba zmian Karty Nauczyciela i wdrażanie bezpłatnych podręczników - to tylko niektóre z nowości, które przyniósł nam rok szkolny 2013/2014. Już czas na zasłużony wypoczynek.
W ubiegłym roku trwały intensywne prace nad zmianą Karty Nauczyciela. Nowe przepisy miały wejść w życie już w 2014 roku, jednakże ostatecznie, po ogólnopolskich akcjach protestacyjnych, prace nad projektem zostały wstrzymane. Przez kilka miesięcy nie było żadnych informacji na temat tego, czy i w jakim zakresie resort edukacji planuje zmienić Kartę Nauczyciela. Redakcja Portalu Oświatowego zwróciła się z zapytaniem, jakie plany ma Ministerstwo w stosunku do zmian w przepisach regulujących zawód nauczycieli.
Przedłużenie okresu funkcjonowania starego „SIO”, obniżenie ulg za przejazdy dla nauczycieli, objęcie obowiązkowym ubezpieczeniem emerytalnym i rentowym szerszej grupy osób fizycznych prowadzących szkoły to tylko część zmian w prawie, które przynosi Nowy Rok.
Od wielu miesięcy trwają prace nad nowelizacją Karty Nauczyciela. Większość zmian miała wejść w życie już 1 stycznia 2014 r. Jednakże projekt ustawy nadal jest na etapie konsultacji społecznych i międzyresortowych. Nie ma żadnych szans, by do końca grudnia nowe przepisy zostały uchwalone.
Choć nowe przepisy Karty Nauczyciela są blokowane przez związki zawodowe, dyrektorzy szkół już szykują się na zmiany w urlopach wypoczynkowych nauczycieli. Proponowane rozwiązania niosą za sobą wiele wątpliwości co do tego, jak udzielać i rozliczać urlop wypoczynkowy w praktyce. Poznaj odpowiedzi na 6. najczęściej zadawanych pytań w sprawie nowych urlopów wypoczynkowych nauczycieli.
We wtorek, 26 listopada 2013 r. rozpoczną się rozmowy związków zawodowych z MEN w sprawie wprowadzanych zmian w prawie oświatowym - to efekt sobotniej manifestacji.
Związek Nauczycielstwa Polskiego nie widzi podstaw do odwołania planowanej na sobotę manifestacji protestacyjnej przeciwko proponowanym przez rząd zmianom w ustawie o systemie oświaty i Karcie Nauczyciela. Przemarsz rozpocznie się o godz. 11:00 przy Agrykoli, a zakończy o 14:30 pod Kancelarią Prezesa Rady Ministrów.
Do sejmu skierowano poselski projekt ustawy zmieniającej art. 10 Karty Nauczyciela. Proponuje się w nim zmianę zasad zatrudniania nauczycieli w placówkach oświatowych prowadzonych w celu kształcenia dzieci polskich czasowo przebywających za granicą.
W poniedziałek ruszyła ogólnopolska akcja protestacyjna ZNP „Dość tego”. W sobotę 23 listopada w Warszawie odbędzie się manifestacja przeciw zmianom w prawie oświatowym. Oświatowa „Solidarność” także dołączy do strajku, jeżeli resort edukacji nie podejmie konstruktywnych rozmów ze związkami zawodowymi w sprawie zmian w Karcie Nauczyciela. Związki grożą strajkiem generalnym.
Nowa Karta Nauczyciela spotkała się z kolejną falą krytyki. Krajowa Sekcja Oświaty i Wychowania NSZZ „Solidarność” opublikowała uwagi do projektu, kwestionując większość proponowanych rozwiązań. Związek przedstawił tez kilka innych obszarów, które powinny zostać objęte nowelizacją. Ogólnopolska akcja protestacyjna przeciw zmianom w Karcie Nauczycieli wisi na włosku.
Małopolska sekcja oświaty związku zawodowego „Solidarność” pozytywnie przyjęła inicjatywę podjęcia działań protestacyjnych przez ZNP przeciwko zmianom w Karcie Nauczyciela oraz innych przepisach oświatowych. Możliwe, że związki te połączą siły i razem będą protestować. Cel mają wspólny - „ratowanie polskiej oświaty”.
Prezydium Zarządu Głównego ZNP dało resortowi edukacji czas do 15 listopada 2013 r. na wycofanie się ze zmian w Karcie Nauczyciela oraz nowelizacji ustawy o systemie oświaty dotyczącej możliwości przekazywania szkół i placówek oświatowych do prowadzenia innym niż samorząd terytorialny osobom prawnym i fizycznym. 5 listopada 2013 r. Prezydium zdecydowało o przeprowadzeniu Ogólnopolskiej Akcji Protestacyjnej ZNP pod hasłem „Dość tego”
Destabilizacja zawodu nauczyciela, obniżenie jego społecznej rangi oraz pogorszenie sytuacji materialnej nauczycieli - takie skutki zmian w Karcie Nauczyciela widzi Związek Nauczycielstwa Polskiego. Zdaniem ZNP, resort edukacji, zmieniając Kartę, kieruje się wyłącznie względami ekonomicznymi, nie dbając o jakość kształcenia. Za najgroźniejsze w skutkach dla statusu zawodowego nauczycieli ZNP uważa zmiany dotyczące postepowań dyscyplinarnych i awansowych. Projekt ustawy zmieniającej został negatywnie oceniony przez ten związek zawodowy - sprawdź szczegóły.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.