Minister Edukacji i Nauki podpisał nowelizację rozporządzenia w sprawie nadzoru pedagogicznego. Oznacza to koniec z ewaluacją i monitorowaniem, a jednocześnie rozszerzenie zakresu kontroli. Nowe przepisy weszły w życie 4 września 2021 r. a zatem muszą być uwzględnione w tegorocznym planie nadzoru pedagogicznego. Szczegóły poniżej.
Podczas Obywatelskiego Kongresu Edukacyjnego przygotowano list otwarty, w którym zaapelowano do premiera i prezydenta o wstrzymanie prac nad nowelizacją ustawy – Prawo oświatowe. Chodzi o zmiany poszerzające uprawnienia kuratorów oświaty.
Zwiększono liczbę zajęć wspomagających dla uczniów, które szkoły będą organizować od września – z 10 do 15 godzin. Jednak aby zwiększyć zaplanowane godziny, należy wprowadzić korektę do złożonych już informacji.
Trudna sytuacja epidemiczna w województwie warmińsko-mazurskim zrodziła konieczność wprowadzenia rozwiązań o charakterze regionalnym. Sprawdź, co zmienia się w systemie oświaty w tym województwie i jakie jeszcze zmiany przewidziano w najnowszej nowelizacji rozporządzeń.
Łączenie klas, a także ich podział na grupy są w polskim systemie edukacji znane od dawna. Nie zawsze jednak wiadomo, jakie przepisy zastosować do poszczególnych oddziałów czy zajęć. W obecnym stanie prawnym stanowią o tym zapisy § 13 rozporządzenia MEN z 28 lutego 2019 r. w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Zgodnie z nim w szkole obowiązkowe zajęcia edukacyjne są organizowane w oddziałach, w grupie oddziałowej, grupie międzyoddziałowej, grupie międzyklasowej lub grupie międzyszkolnej.
Już na pierwszy kwartał 2021 r. zaplanowane są pierwsze projekty zmian w prawie oświatowym, które mają rozpocząć wdrażanie „Modelu Edukacji dla Wszystkich” (MEW). Planowane zmiany zakładają m.in. przekształcenie poradni psychologiczno-pedagogicznych w Centrum Dziecka i Rodziny czy wprowadzenie nowych stanowisk tj. asystenta ucznia oraz koordynatora edukacji włączającej. Poznaj planowane etapy wdrażania tego projektu.
Obejrzyj szkolenie aby poznać:
Od września 2018 r. weszło w życie wiele nowych przepisów oświatowych. Są to m.in. nowe wytyczne dotyczące awansu zawodowego nauczycieli, ich oceny pracy, ale także doradztwa zawodowego czy pensum. Przedstawiamy najważniejsze ze zmian, również te, które weszły w życie niedawno i warto o nich pamiętać w tym roku szkolnym.
6. edycja certyfikowanej konferencji online dla pracowników oświaty odbędzie się w dniach 20–22 sierpnia 2018. W tym roku pod hasłem Zmiany prawne od 1 września 2018 w szkołach i przedszkolach. Przygotuj się z nami na nowy rok szkolny!
Po zakończeniu rekrutacji wójt będzie miał 7 dni na wskazanie innego przedszkola dla nieprzyjętych dzieci – to jedno z założeń projektu nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Sprawdzamy, co jeszcze się zmieni.
Zmiany w klasyfikacji zawodów, praktycznej nauce zawodu, egzaminach zawodowych, awansie zawodowym uwzględniającym nauczycieli polonijnych to najważniejsze obszary ujęte w projekcie nowelizacji ustawy Prawo oświatowe. Przedstawiamy szczegóły zmian.
4. dzień konferencji odbywa się pod hasłem rewolucyjnych zmian w prawie oświatowym – odpowiemy tego dnia na pytania i wątpliwości związane z reformą oświaty zapowiedzianą przez MEN.
W dniu 22 sierpnia o godz. 11 zapraszamy na webinarium na żywo z p. Leszkiem Zaleśnym.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.