Przerwa między awansami – czy musi być faktycznie przepracowana

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 25 sierpnia 2021 r.
Poleć znajomemu
Przerwa między awansami – czy musi być faktycznie przepracowana

Karta Nauczyciela wymaga zachowania przerwy między uzyskaniem jednego stopnia awansu zawodowego a rozpoczęciem stażu na kolejny. Posługuje się przy tym pojęciem „przepracowania”. Sprawdź, czy to w praktyce oznacza efektywne świadczenie pracy. Dowiedz się, czy przerwa między awansami musi być zachowana do 1 września, czy może upłynąć po tym dniu.

Przerwa między awansami – rok lub 2 lata

Nauczyciel kontraktowy może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej 2 lat, a nauczyciel mianowany może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego po przepracowaniu w szkole co najmniej roku od dnia nadania poprzedniego stopnia awansu zawodowego (art. 9d ust. 4 Karty Nauczyciela).

Przerwa między awansami liczona jest od dnia nadania stopnia awansu zawodowego.
Przykład Nauczyciel zatrudniony do 31.08.2018 r. uzyskał stopień nauczyciela kontraktowego w dniu 27.08.2018 r. Okres zatrudnienia umożliwiający otwarcie stażu na stopień nauczyciela mianowanego liczymy już od 28.08.2018 r.

„Przepracować” znaczy pracować efektywnie czy być zatrudnionym w szkole

Karta Nauczyciela nie definiuje pojęcia „przepracować”. Zwrot ten z punktów widzenia językowego sugeruje czynne świadczenie pracy przez nauczyciela. Z drugiej zaś strony, pojęcie „przepracowania” występuje także w innych przepisach Karty Nauczyciela m.in. w art. 49 ust. 2, art. 64 ust. 5a, art. 87 ust. 2. Nie ma wątpliwości, że te przepisy odnoszą się do okresu zatrudnienia w szkole i z okresów tych nie są odliczane zwolnienia lekarskie czy urlopy związane z rodzicielstwem.

Karta Nauczyciela wskazuje, kiedy wymaga efektywnego świadczenia pracy

Warto także zwrócić uwagę na art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela, który również wskazuje na konieczność „przepracowania” 7 lat w celu skorzystania z pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia. W tym przypadku zgodnie z art. 73 ust. 3  Karty Nauczyciela, do okresu pracy wlicza się okresy czasowej niezdolności do pracy wskutek choroby oraz urlopu innego niż wypoczynkowy, trwające łącznie nie dłużej niż 6 miesięcy. Dopiero gdy okresy nieobecności przekroczą pół roku – okres ten ulega przedłużeniu, ale tylko o czas nieobecności przekraczający 6 miesięcy.

Aby rozpocząć staż, wystarczy być zatrudnionym w szkole przez wymagany okres

Przepis regulujący przerwę między uzyskaniem jednego stopnia awansu zawodowego a rozpoczęciem stażu na kolejny tj. art. 9d ust. 4 Karty Nauczyciela, nie zawiera żadnych dodatkowych zastrzeżeń ani nie wyłącza jakichkolwiek okresów nieświadczenia pracy z okresu przepracowanego. W związku z tym należy uznać, że okresy te są równoznaczne z okresami zatrudnienia, a nie efektywnego świadczenia pracy.

Biorąc pod uwagę doniosłość prawidłowego ustalenia, czy nauczyciel ma prawo rozpocząć staż oraz to, że przepisy dotyczące okresu przerwy między awansami są niejednolicie interpretowane, w przypadku jakichkolwiek wątpliwości należy zwrócić się do organu sprawującego nadzór pedagogiczny z prośbą o ich rozstrzygnięcie (art. 9h ust. 1 pkt 1 Karty Nauczyciela). 
PRZYKŁAD Nauczycielka uzyskała stopień nauczyciela kontraktowego 18 grudnia 2018 r. Z dniem 1 stycznia 2019 r. zawarto z nią umowę o pracę na czas nieokreślony. Od 1 marca 2019 r. do 20 czerwca 2020 r. przebywał kolejno na zwolnieniach lekarskich w ciąży oraz urlopie macierzyńskim i rodzicielskim. Mimo to może rozpocząć staż na stopień nauczyciela mianowanego w roku szkolnym 2021/2022 r., ponieważ przepracowała w szkole wymagana 2 lata od dnia nadania stopnia nauczyciela kontraktowego. Jedynym okresem zatrudnienia w szkole, który nie będzie wliczony do wymaganej przerwy między awansami, jest okres urlopu bezpłatnego. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się bowiem do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174§2 Kodeksu pracy)

Przerwa między awansami nie biegnie w czasie urlopu  bezpłatnego

 Jedynym okresem zatrudnienia w szkole, który nie będzie wliczony do wymaganej przerwy między awansami, jest okres urlopu bezpłatnego. Okresu urlopu bezpłatnego nie wlicza się bowiem do okresu pracy, od którego zależą uprawnienia pracownicze (art. 174§2 Kodeksu pracy)

Okres przerwy między awansami nie musi przypadać na dzień 1 września

Ustalenie, czy nauczyciel przepracował wymagany okres, by móc rozpocząć staż wyższy stopień awansu zawodowego, nie musi przypadać na dzień 1 września. Staż bowiem rozpoczyna się z dniem 1 września nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć (art. 9d ust. 1 Karty Nauczyciela).

Nauczyciel rozpocznie staż, jeżeli wymagany okres przerwy między awansami upłynie nie później niż w ciągu 14 dni od dnia rozpoczęcia zajęć w danym roku szkolnym. Staż nie może rozpocząć się przed upływem wymaganego okresu, ale nie musi rozpocząć się 1 września.
PRZYKŁAD Nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego 31 sierpnia 2020 r. i z tym dniem jego stosunek pracy uległ rozwiązaniu. Nowe zatrudnienie podjął 7 września 2020 r. Oznacza to, że może rozpocząć staż na stopień nauczyciela dyplomowanego w roku szkolnym 2021/2022.
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql