Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Top tematy

Dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli na 2022 rok – 10 praktycznych wskazówek

Już 31 października upływa termin na złożenie wniosków o dofinansowanie doskonalenia zawodowego nauczycieli. Dotyczy on oczywiście kolejnego roku kalendarzowego. Składanie takich wniosków należy d dyrektora. Warto przy tym pamiętać, że wnioski dyrektora powinny uwzględniać m.in. potrzeby konkretnej szkoły. Prezentujemy 10 praktycznych wskazówek dotyczących dofinansowań doskonalenia zawodowego.

dodatek stażowy nauczyciela zatrudnionego w kilku szkołach

4 sytuacje, w których dodatek stażowy nauczyciela nie będzie ograniczony do podstawowego miejsca pracy

Nauczyciele, którzy są zatrudnieni w wymiarze nieprzekraczającym pełnego wymiaru zajęć obowiązkowych mają prawo do dodatku stażowego obrazującego pełny staż pracy w każdej szkole. Gdy wymiar pensum przekracza pełen etat, prawo do dodatku stażowego nauczyciela może być ograniczone do podstawowego miejsca pracy. Sprawdźmy, kiedy jednak tak się nie stanie.

Oświatowe PPK – 12 pytań i odpowiedzi

Oświatowe PPK – 12 pytań i odpowiedzi

Upłynęło już kilka miesięcy od wdrożenia w szkołach pracowniczych planów kapitałowych. Nadal jednak stosowanie rozwiązań w zakresie PPK budzi wiele wątpliwości, czego odzwierciedleniem są liczne pytania naszych Czytelników. Prezentujemy rozwiązania wybranych problemów występujących w zakresie zapisywania na PPK i rozliczania wpłat.

8 rozwiązań kadrowo-płacowych na Dzień Edukacji Narodowej

8 rozwiązań kadrowo-płacowych na Dzień Edukacji Narodowej

Zbliża się Dzień Edukacji Narodowej potocznie nazywany dniem nauczyciela. Wbrew swojej nazwie jest to jednak święto wszystkich pracowników oświaty. W tym uroczystym dniu nie są prowadzone zajęcia w szkole, mimo tego nie jest on dniem wolnym od pracy. Organizacja tego dnia rodzi wiele wątpliwości o charakterze kadrowo-płacowym. Czy poczęstunek można sfinansować ze środków funduszu socjalnego? Co z czasem pracy nauczycieli i pracowników niepedagogicznych? Rozwiązania znajdziesz w artykule.

Kontrola spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego – zadania dyrektora przedszkola i szkoły

Kontrola spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego – zadania dyrektora przedszkola i szkoły

Zdarza się, że dziecko nie realizuje obowiązku rocznego przygotowania, mimo złożenia deklaracji o kontynuowaniu edukacji w przedszkolu. W takim wypadku należy wszcząć procedurę egzekucji rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Podpowiadamy, jak wygląda kontrola spełniania obowiązku przygotowania przedszkolnego a jak procedura egzekucyjna.

Wszystko o funduszu zdrowotnym nauczycieli

Wszystko o funduszu zdrowotnym nauczycieli

Nauczyciele mają prawo do skorzystania z pomocy zdrowotnej na specjalnych zasadach. Pomoc ta może przybierać postać świadczeń rzeczowych jak i finansowych. Nie jest to jednak wsparcie socjalne, ponieważ podlega odrębnym regułom. Sprawdź, na jakich zasadach funkcjonuje fundusz zdrowotny nauczycieli.

Wycieczki szkolne zagraniczne – na co zwrócić uwagę organizując wyjazd

Wycieczki szkolne zagraniczne – na co zwrócić uwagę organizując wyjazd

Jakie dokumenty i jakie działania należy w obecnej sytuacji pandemicznej podjąć, aby zapewnić bezpieczeństwo młodzieży podczas wycieczek zagranicznych? Czy są przepisy zakazujące tego typu wyjazdów? Podpowiadamy, na co zwrócić największą uwagę przy organizacji wycieczek szkolnych zagranicznych.

7 obowiązków dyrektora w zakresie BHP po zatrudnieniu pracownika oświaty

7 obowiązków dyrektora w zakresie BHP po zatrudnieniu pracownika oświaty

Obowiązkiem dyrektora jest zapewnienie bezpiecznych i higienicznych warunków pobytu w szkole i na zajęciach poza jej obiektami. Obowiązek ten obejmuje w równej mierze uczniów jak i pracowników szkoły. Aby go zrealizować, należy m.in. zapewnić szkolenia wstępne BHP dla nowych pracowników, ale też przekazać im pakiet niezbędnych informacji.

przepisy, które obowiązują od roku szkolnego 2021/2022

Sprawdź, czy znasz już wszystkie przepisy, które obowiązują od roku szkolnego 2021/2022

W roku szkolnym 2021/2022 zaczną obowiązywać zmiany prawne, które będą miały realny wpływ na funkcjonowanie szkół. Część zmian została wprowadzona w okresie wakacji, a część w dalszym ciągu czeka na publikację w Dzienniku Ustaw. Przedstawiamy najważniejsze przepisy, które trzeba wziąć pod uwagę w nowym roku szkolnym.

zajęcia wspomagajace 2021

Zajęcia wspomagające – 5 odpowiedzi, których nie znajdziesz w przepisach

Od września szkoły rozpoczną prowadzenie tzw. zajęć wspomagających, które są częścią pomocy uczniom w powrocie do szkół po pandemii. Resort edukacji określił w przepisach zasady prowadzenia tych zajęć, jednak nadal pojawia się wiele pytań i wątpliwości dotyczących ich organizacji. Przedstawiamy odpowiedzi na pytania, które pojawiły się przy okazji analizowania przepisów i dociekliwości dyrektorów szkół.

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql