Urlop zdrowotny także dla dyrektora

Anna Trochimiuk

Anna Trochimiuk

Prawnik, redaktor i autor publikacji dotyczących spraw kadrowych w placówkach oświatowych
Data publikacji: 27 grudnia 2017 r.
Poleć znajomemu
Pytanie: Czy dyrektor szkoły może skorzystać z urlopu na poratowanie zdrowia w trakcie swojej kadencji?
Odpowiedź: Tak. Dyrektor, który jest jednocześnie nauczycielem, może skorzystać z urlopu dla poratowania zdrowia.
W zakresie zatrudnienia stosuje się Kodeks pracy

Urlop dla poratowania zdrowia jest świadczeniem, który przysługuje nauczycielom (art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela). Brak jest regulacji, która wyłączałaby prawo do urlopu zdrowotnego dla dyrektora szkoły. Oznacza to, że nauczyciel zajmujący stanowisko dyrektora, może skorzystać z urlopu zdrowotnego.

Urlop zdrowotny przysługuje w maksymalnym wymiarze 3 lat, a jednorazowo - do 1 roku. Urlop może być zatem udzielony dyrektorowi w krótszym wymiarze (art. 73 ust. 8 Karty Nauczyciela).

Urlopu udziela organ prowadzący

Wykonywanie czynności w sprawach z zakresu prawa pracy w stosunku do dyrektora szkoły lub placówki jest zadaniem organu prowadzącego (art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy - Prawo oświatowe). Kompetencje organu prowadzącego w tym zakresie wykonuje odpowiednio: wójt (burmistrz, prezydent miasta), starosta, marszałek województwa (art. 29 ust. 1 pkt 3 ustawy - Prawo oświatowe).

Urlopu zdrowotnego dla dyrektora udziela organ prowadzący.
Anna Trochimiuk
Michał Kowalski

Sprawdź inne nasze serwisy

Karta Nauczyciela od A do Z Poradnik Dyrektora Szkoły Nadzór nad działalnością szkoły Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem Portal BHP Ochrona danych osobowych

Strona używa plików cookies.
Kliknij tutaj, żeby dowiedzieć się jaki jest cel używania cookies oraz jak zmienić ustawienia cookie w przeglądarce.
Korzystając ze strony użytkownik wyraża zgodę na używanie plików cookies, zgodnie z bieżącymi ustawieniami przeglądarki.
wiper-pixel