Nauczyciel początkujący a limit 36 miesięcy zatrudnienia na czas określony

Anna Trochimiuk
Data publikacji: 22 września 2022 r.
Poleć znajomemu
Nauczyciel początkujący a limit 36 miesięcy zatrudnienia na czas określony

Zatrudnianie nauczycieli na czas określony jest ograniczone przepisami. Niemniej jednak nie każda umowa o pracę na czas określony jest wliczana do limitu zatrudnienia na czas określony. Dotyczy to zwłaszcza nauczycieli początkujących. Sprawdź, jakie umowy można zawierać z takimi nauczycielami bez względu na limit czasowy.

Maksymalnie 36 miesięcy

Zarówno nauczyciel początkujący, mianowany jak i dyplomowanymoże być zatrudniony na czas określony, gdy potrzeba taka wynika z organizacji nauczania lub konieczności zastępstwa nieobecnego nauczyciela w pracy (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela).

Zatrudnienie na podstawie umowy o pracę na czas określony nauczyciela zawartej w przypadku zaistnienia potrzeby wynikającej z organizacji nauczania nie może przekraczać 36 miesięcy (art. 10 ust. 12 Karty Nauczyciela).

Jeśli przerwa pomiędzy rozwiązaniem poprzedniej a nawiązaniem nowej umowy o pracę zawartej z uwagi na potrzeby podyktowanej organizacją nauczania przekroczy 3 miesiące, wówczas limit 36 miesięcy jest naliczany od nowa.

Umowa na zastępstwo a limit zatrudnienia na czas określony

Limit ten nie jest stosowany do umów o pracę na zastępstwo, jeżeli ich zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (art. 10 ust. 16 pkt 1 Karty Nauczyciela).

Przykład Nauczyciel był zatrudniony z potrzeby wynikającej z organizacji nauczania w okresie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r. Następnie został zatrudniony na zastępstwo od 1 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. Jeżeli zostanie ponownie zatrudniony na czas określony z tzw. przyczyn organizacyjnych np. od 1 kwietnia 2023 r., 36-miesięczny limit będzie liczony dopiero od 1 kwietnia 2023 r. (umowa z dnia 1 września 2021 r. nie będzie wliczana do limitu z uwagi na przerwę w zatrudnieniu na podstawie umów objętych limitem przekroczyła 3 miesiące).

3 umowy z nauczycielem początkującym poza limitem

Do limitu nie wlicza się także umowy o pracę na czas określony zawieranej z nauczycielem:

  • na 2 lata szkolne w celu odbycia przygotowania do zawodu (art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela)
  • bez przygotowania pedagogicznego (art. 10 ust. 3 Karty Nauczyciela),
  • bez kwalifikacji (art. 10 ust. 9 Karty Nauczyciela),
  • w zakresie przedłużenia umowy do dnia porodu (art. 177 § 3 Kodeksu pracy),
  • na 1 rok szkolny, jeśli nauczyciel nie uzyskał co najmniej dobrej oceny pracy w drugim roku przygotowania do zawodu albo przez 6 lat od rozpoczęcia przygotowania do zawodu nie uzyskał stopnia awansu nauczyciela mianowanego (art. 10 ust. 3b Karty Nauczyciela).
Do wskazanego 6-letniego okresu wlicza się zatrudnienie na stanowisku nauczyciela w jednostce oświaty w wymiarze co najmniej połowy,  zgodnie z kwalifikacjami. Pomija się jednak okresy nieobecności w pracy trwającej nieprzerwanie dłużej niż 30 dni, z wyjątkiem urlopu wypoczynkowego.

W przypadku ostatniej umowy rozwiązanie to budzi kontrowersje, co obrazuje poniższy przykład. Prowadzi ono bowiem do małej stabilności pracy nauczyciela i rodzi ryzyko fluktuacji kadr.

Przykład Nauczyciel rozpoczął przygotowanie do zawodu 1 września 2022 r. We wrześniu 2023 r. uzyskał negatywną ocenę pracy, przez co został zwolniony. Jeśli podejmie zatrudnienie w innej szkole, wówczas będzie mógł być zatrudniony jedynie na rok szkolny w trybie art. 10 ust. 3b Karty Nauczyciela. Przy czym taka umowa będzie mogła być zawierana wielokrotnie. Nie będzie ona bowiem wliczana do limitu 36 miesięcy zatrudnienia na czas określony.

Decydują potrzeby wynikające z organizacji nauczania

Jak już wskazano, do limitu zatrudnienia na czas określony wliczona będzie natomiast zawarta z nauczycielem początkującym umowa o pracę na czas określony z uwagi na potrzeby podyktowane organizacją nauczania (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela).

Przykład 1 września 2022 r. w szkole zatrudniono dwóch nauczycieli początkujących: A i B. Nauczyciel A został zatrudniony na 2 lata szkolne w celu odbycia przygotowania do zawodu (art. 10 ust. 2 Karty Nauczyciela).. Nauczycielowi B szkoła nie mogła zagwarantować zatrudnienia przez taki okres. Dlatego z tym nauczycielem zawarto umowę o pracę na czas określony do 23 czerwca 2023 r. (art. 10 ust. 7 Karty Nauczyciela). Do limitu zatrudnienia na czas określony zostanie wliczona jedynie umowa nauczyciela B.

Limit umów na czas określony z Kodeksu pracy nie obejmuje umowy na zastępstwo

W przypadku nauczycieli zatrudnionych na podstawie Kodeksu pracy (w tym także początkujących) okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech (art. 25(1) § 1 Kodeksu pracy).

Na podstawie Kodeksu pracy zatrudnia się nauczycieli szkół:

  • publicznych prowadzonych przez podmioty inne niż jednostki samorządu terytorialnego i organy administracji rządowej,
  • niepublicznych.

Limitu tego nie stosuje się do umów o pracę zawartych na czas określony w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,  jeżeli jej zawarcie w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy (art. 25(1) § 4 Kodeksu pracy).

Niezależnie od tego, czy nauczyciel jest zatrudniony na podstawie Karty Nauczyciela czy Kodeksu pracy, umowa o pracę na zastępstwo nie jest wliczana do limitu umów na czas określony.

Istotną różnicą między limitem umów z Karty Nauczyciela a limitem umów z Kodeksu pracy jest to, że ten drugi limit nigdy się nie zeruje. Oznacza to, że zawarcie umowy na zastępstwo pomiędzy umowami na czas określony zawartymi z innych przyczyn, nie sprawi, że limit z Kodeksu pracy będzie liczony na nowo.

Przykład Nauczyciel w przedszkolu niepublicznym był zatrudniony na czas określony od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r., a następnie na zastępstwo od 1 września 2022 r. do 31 marca 2023 r. W przypadku zawarcia umowy na czas określony od 1 kwietnia 2022 r., będzie to druga z umów wliczanych do limitu. W konsekwencji będzie można potem zawrzeć tylko jeszcze jedną umowę na czas określony, zaś okres zatrudnienia na podstawie takich umów nie będzie mógł przekroczyć 19 miesięcy, ponieważ 12 miesięcy z limitu wykorzystano w okresie od 1 września 2021 r. do 31 sierpnia 2022 r.
Anna Trochimiuk

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql