Psycholog musi być zatrudniony w szkole – współpraca z inną jednostką nie wystarczy

Nowe wytyczne dotyczące zatrudnienia w szkole psychologa i pedagoga specjalnego stanowią, że w szkołach i przedszkolach, w których liczba uczniów przekracza 50, zatrudnienie tych specjalistów jest obowiązkowe. Nie będzie spełnieniem tego wymogu zapewnienie wsparcia psychologicznego wynikające z zawarcia porozumienia z instytucją działającą na terenie gminy. Psycholog i pedagog specjalny muszą być zatrudnieni w szkole.

Zgodnie z art. 42d ust. 1 Karty Nauczyciela w przedszkolach i szkołach dla dzieci i młodzieży, niebędących specjalnymi, zatrudnia się nauczycieli pedagogów, pedagogów specjalnych, psychologów, logopedów lub terapeutów pedagogicznych. Oznacza to, że chodzi o osoby zatrudnione, a więc pracowników.

Pracownikiem jest osoba zatrudniona na podstawie umowy o pracę, powołania, wyboru, mianowania lub spółdzielczej umowy o pracę (art. 2 Kodeksu pracy).

Wymagania są spełnione, jeżeli psycholog jest zatrudniony

Zapewnienie psychologa na zasadzie porozumienia z instytucją, gdzie ta osoba jest zatrudniona nie jest możliwe. Szkoła zapewnia w ten sposób dostęp uczniów do wsparcia psychologicznego, jednak w ten sposób szkoła nie spełnia jednak wymogu zatrudnienia specjalisty. Konieczne jest bowiem zatrudnienie go w danej szkole, czyli nawiązanie stosunku pracy.

Należy dodatkowo zaznaczyć, że podstawą zatrudnienia nauczyciela w szkole może być tylko stosunek pracy (art. 10 ust. 1 Karty Nauczyciela).

Standardy zatrudnienia specjalistów odnoszą się do osób zatrudnionych w ramach stosunku pracy.
Dr Dariusz Dwojewski

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql