Aktywne filtry:
Wyłącz filtry

Zmiany w prawie oświatowym

Zakładka „Zmiany w prawie oświatowym” to zbiór artykułów o najnowszych przepisach, informacje o wejściu w życie nowych ustaw i rozporządzeń. Znajdziesz tu wyczerpujące informacje na temat wprowadzanych zmian w prawie oświatowym i nie tylko. Dzięki stale aktualizowanym treściom zyskasz pewność, że jesteś na bieżąco z przepisami i że żadna zmiana w prawie Cię nie zaskoczy! Sprawdź, kiedy i jakie przepisy prawa oświatowego wchodzą w życie i w jaki sposób zastosować je w swojej placówce oświatowej.

Możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela i odroczenia obowiązku szkolnego sześciolatków - nowe przepisy wchodzą w życie

4 czerwca 2014 r. wchodzi w życie ustawa z 24 kwietnia 2014 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty (Dz.U. z 2014 r., poz. 642). Wprowadza ona m.in. możliwość zatrudnienia asystenta nauczyciela w klasach I-III szkół podstawowych oraz  świetlicach szkolnych, a także powrót sześciolatka do przedszkola nawet po rozpoczęciu nauki w szkole.

Nowe zasady organizacji świetlic szkolnych

Szczegółowe regulacje dotyczące obowiązku zapewnienia zajęć świetlicowych w szkołach podstawowych i w gimnazjach zostały wprowadzone do ustawy o systemie oświaty. Zmiany wchodzą w życie 4 czerwca 2014 r.

Sześciolatki mogą zostać w przedszkolu

Wychodząc naprzeciw obawom rodziców dzieci sześcioletnich, które w tym roku mają rozpocząć edukację szkolną, zostały wprowadzone przepisy pozwalające nie tylko na odroczenie obowiązku szkolnego przed rozpoczęciem roku szkolnego, ale także już po rozpoczęciu zajęć. Wniosek o powrót dziecka do przedszkola będzie można złożyć do 31 grudnia.

Zniesienie terminu na złożenie wniosku o objęcie dziecka edukacją domową

31 maja mija termin na składanie wniosków o realizowanie obowiązku szkolnego poza szkołą. Od 4 czerwca 2014 r. rodzice uczniów i przedszkolaków będą mogli składać wniosek o edukację domową w dowolnym momencie roku szkolnego.

Wychowawca i kierownik kolonii przedstawią zaświadczenie o niekaralności

26 maja 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja ustawy o systemie oświaty, która uniemożliwia pełnienie funkcji wychowawcy i kierownika wypoczynku dla dzieci i młodzieży osobom karanym. Kandydaci na wychowawców kolonijnych będą musieli przedłożyć zaświadczenie z Krajowego Rejestru Karnego.

Nowe stawki wynagrodzenia egzaminatorów

1 kwietnia 2014 r. wchodzi w życie nowelizacja rozporządzenia w sprawie warunków wynagradzania egzaminatorów za udział w przeprowadzaniu sprawdzianu, egzaminu gimnazjalnego, egzaminu maturalnego, egzaminu potwierdzającego kwalifikacje w zawodzie oraz egzaminu potwierdzającego kwalifikacje zawodowe. Stawki egzaminatorów zostały obniżone.

Od 1 września zmiana zasad organizowania etyki w szkołach

Od roku szkolnego 2014/2015 nauka religii lub etyki w grupach międzyszkolnych nie będzie już uzależniona od zgłoszenia się co najmniej trzech uczniów. Ma to zapewnić realną możliwość uczęszczania na etykę każdemu chętnemu uczniowi. Minister Edukacji Narodowej podpisała rozporządzenie zmieniające zasady organizowania religii i etyki w szkołach, które wejdzie w życie 1 września 2014 roku.

Zniesiony obowiązek podawania listy podręczników do 15 czerwca

22 marca 2014 r. wchodzi w życie zmiana ustawy o systemie oświaty, która znosi obowiązek podawania listy podręczników do 15 czerwca oraz upoważnia Ministra Edukacji Narodowej do zlecenia opracowania i wydania podręcznika. Tegoroczni pierwszoklasiści zyskają dzięki temu darmowe podręczniki.

NOWE ZASADY REKRUTACJI

18 stycznia 2014 r. wchodzi w życie ustawa zmieniająca ustawę o systemie oświaty, która wprowadza nowe zasady rekrutacji do publicznych szkół i placówek oświatowych. Rekrutacja na rok szkolny 2014/2015 odbędzie się na tymczasowych zasadach. Poznaj szczegóły.

Procedura wprowadzania danych do SIO od 1 stycznia 2014 roku

Stary System Informacji Oświatowej będzie funkcjonował jeszcze przez 3 lata. W latach 2014-2016 będzie obowiązywać nowa, tymczasowa procedura wprowadzania danych, która ułatwi pozytywną ich weryfikację. W przypadku negatywnej weryfikacji danych ze zbiorem PESEL, szkoły będą miały 6 miesięcy na wyjaśnienie stanu faktycznego.

Tematyka

Poradnia

Odpowiedzi nawet na najtrudniejsze pytania
 
Zadaj pytanie ekspertowi »

Nagrody i wyróżnienia

Sprawdź inne serwisy

Epedagogika Poradnik Dyrektora Szkoły Strefa logopedy Kwadrans dla dyrektora szkoły Zarządzanie przedszkolem kadry i finanse resql

Zajmie ci to jedynie 2 minuty