Arkusz organizacji szkoły określa szczegółową organizację nauczania, wychowania i opieki w danym roku szkolnym. Opracowuje go dyrektor szkoły, a w przypadku szkoły, do której zostało włączone gimnazjum, dyrektor tej szkoły we współpracy z dyrektorem dotychczasowego gimnazjum. Zasada ta powinna być stosowana także podczas przygotowywaniaarkusza na rok szkolny 2018/2019. Poznaj odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, a także pobierz przykładowy wzór arkusza!
Obejrzyj szkolenie prowadzone przez eksperta Leszka Zaleśnego dotyczące organizacji roku szkolnego 2018/2019. Poznaj nowe przepisy i ich zastosowanie w arkuszu organizacyjnym.
Przygotowując projekty arkuszy organizacyjnych szkół i przedszkoli, warto wziąć pod uwagę terminy opiniowania ich przez związki zawodowe. Trzeba również zwrócić uwagę na zmiany w arkuszach, które przewiduje projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie organizacji szkół i przedszkoli, a który to wprowadza istotne zmiany m.in. w podawaniu nazwisk zwalnianych nauczycieli. Szczegóły przedstawiamy w artykule!
Projekt nowelizacji rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i przedszkoli przewiduje zmiany w terminach opiniowania arkuszy organizacyjnych placówek, a także w zakresie ich treści. Jeśli nowelizacja wejdzie w życie, do arkuszy trzeba będzie wpisywać m.in. imię i nazwisko nauczyciela danych zajęć. Sprawdzamy, co jeszcze się zmieni.
Publikujemy odpowiedź MEN nadesłaną do Redakcji Portalu Oświatowego w sprawie zakresu stosowania nowych przepisów regulujących treść oraz zasady sporządzania i zatwierdzania arkuszy organizacyjnych już na rok szkolny 2017/2018.
Na najbliższy rok szkolny arkusz organizacyjny szkoły i przedszkola publicznego musi być przygotowany według nowych przepisów. I choć wchodzą one w życie dopiero 1 września 2017 r., to zdaniem MEN muszą być stosowane już do arkuszy przygotowywanych na najbliższy rok szkolny. Przedstawiamy nową procedurę sporządzania arkuszy oraz odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania.
MEN podtrzymuje swoje dotychczasowe stanowisko i uważa, że arkusze organizacyjne na rok szkolny 2017/2018 powinny być opracowywane według nowych przepisów. Zobacz, jak MEN wyjaśnia wątpliwości specjalistów.
Opublikowane niedawno rozporządzenie w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli, w którym zawarte są regulacje dotyczące arkuszy organizacyjnych, wzbudza wiele kontrowersji. A do naszej redakcji zgłaszają Państwo pytania, czy już stosować nowe przepisy, bo jak wiadomo termin sporządzania arkuszy już się zbliża. Zebraliśmy opinie ekspertów Portalu Oświatowego na ten temat – przedstawiamy kilka z nich.
Na prośbę naszych Czytelników już w najbliższy czwartek odbędzie się czat online poświęcony tematowi nowego arkusza organizacji. Jeśli mają Państwo wątpliwości dotyczące przygotowania arkusza na rok szkolny 2017/2018 lub nie są pewni, które przepisy nowego rozporządzenia w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli należy zastosować już teraz – zachęcamy do rozmowy z redaktorem portalu Michałem Kowalskim.
W bieżącym roku szkolnym praca nad tworzeniem arkusza organizacji będzie dodatkowo utrudniona konsekwencjami wprowadzania reformy oświaty: wygaszeniem klasy I gimnazjum czy dodaniem klas VII w szkołach podstawowych. Każda z tych sytuacji będzie wymagała przemyślenia i być może zastosowania niestandardowych rozwiązań. Podpowiadamy, jak przygotować arkusz na rok szkolny 2017/2018 oraz co przewiduje nowe rozporządzenie w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli.
27 marca br. w Dzienniku Ustaw ukazało się długo wyczekiwane rozporządzenie MEN w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Po publikacji rozporządzenie wywołuje bardzo duże kontrowersje, gdyż w stosunku do projektu, z opublikowanego aktu prawnego usunięto przepis przejściowy regulujący zasady opracowywania arkusza organizacyjnego na rok szkolny 2017/2018.
Reforma oświaty to wiele zmian, również tych związanych z nową organizacją placówek publicznych. Na podstawie nowych przepisów MEN wydało projekt rozporządzenia w sprawie organizacji publicznych szkół i przedszkoli, który przewiduje m.in. nową procedurę tworzenia arkuszy organizacyjnych. Sprawdzamy, co się zmieni!
Warunkiem do przeprowadzenia zmian związanych m.in. z zatrudnieniem dodatkowych osób w trakcie roku jest stworzenie aneksu do arkusza organizacji przez dyrektora przedszkola, zaopiniowanie go przez radę pedagogiczną i zatwierdzenie przez organ prowadzący.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.