Uczniowie z Ukrainy będą zdawać ten sam egzamin co polscy ósmoklasiści. Natomiast przeznaczone dla nich arkusze będą dostosowane do ich potrzeb. W tym roku szkolnym uczniowie będą mieli również możliwość wyboru jednego z 6 języków obcych. Przedstawiamy możliwe sposoby dostosowania egzaminu ósmoklasistów dla uczniów z Ukrainy.
Z artykułu dowiesz się m.in.:
Terminy związane ze zgłaszaniem uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty są takie jak dla uczniów polskich. Ponadto dla ósmoklasistów z Ukrainy, którzy zostali przyjęci do szkoły po tym terminie – w bieżącym roku w ramach zgłaszania uczniów z Ukrainy do egzaminu ósmoklasisty obowiązują następujące terminy:
W przypadku uczniów – obywateli Ukrainy, którzy rozpoczęli naukę w klasie VIII szkoły podstawowej po 30 września 2022 r.,
deklarację przystąpienia do egzaminu składa się w terminie do 15 marca 2023 r.
Informacje dotyczące zgłoszenia ucznia do egzaminu dyrektor szkoły przekazuje dyrektorowi OKE na bieżąco, nie później niż do 22 marca 2023 r.
Ilu nauczycieli powinno być w komisji na egzaminie ósmoklasisty? Czy zawsze w komisji musi być nauczyciel z innej szkoły? Czy dyrektor bierze udział w specjalnym szkoleniu przed egzaminem? Odpowiedzi na zadane pytania znajdziemy w przepisach oraz informacji z Centralnej Komisji Egzaminacyjnej.
Przepisy nie stoją na przeszkodzie, by wychowawca klasy wchodził w skład zespołu nadzorującego przebieg egzaminu ósmoklasisty. Trzeba jednak pamiętać, że w skład zespołu nie może wchodzić nauczyciel uczący przedmiotu, z którego odbywa się egzamin.
10 grudnia 2022 r. w życie wchodzi nowe rozporządzenie dotyczące rekrutacji do szkół ponadpodstawowych. Uwzględnia ono zmiany na egzaminie ósmoklasisty.
Uczeń z Ukrainy na egzaminie ósmoklasisty w roku szkolnym 2022/2023 będzie miał 6 języków obcych do wyboru. W życie weszła właśnie nowelizacja rozporządzenia regulującego tę kwestię.
Centralna Komisja Egzaminacyjna opublikowała obszerną informacją na temat egzaminu maturalnego i ósmoklasisty w 2023 r. Znalazły się tam m.in. terminy egzaminów.
Ustawa z 12 maja 2022 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw zrodziła konieczność wydania nowego rozporządzenia dotyczącego rekrutacji. Projekt takiego rozporządzenia został właśnie opublikowany i w dużej mierze powtarza on dotychczasowe rozwiązania. Rozporządzenie to ma wejść w życie w ciągu 14 dni od dnia ogłoszenia.
W dwóch kolejnych latach szkolnych wymagania na egzaminie ósmoklasisty będą określone w odrębnym rozporządzeniu, które właśnie weszło w życie.
Egzamin ósmoklasisty to pierwszy poważny sprawdzian umiejętności ucznia. To między innymi od uzyskanych na egzaminie wyników zależy to, do jakiej szkoły średniej dostanie się uczeń, a wybór szkoły może zaważyć na dalszych losach ucznia – jego przygotowaniu do matury, jej wynikach, a tym samym na możliwości wyboru kierunku studiów i uczelni, co może mieć niebagatelny wpływ na całą karierę zawodową.
Wiemy już, że zrezygnowano z przeprowadzania egzaminu ósmoklasisty z czwartego przedmiotu obowiązkowego. W związku z tym konieczne stało się doprecyzowanie dotychczasowych przepisów.
26 maja 2022 r. kończy się tegoroczny egzamin ósmoklasisty. Z tej okazji resort edukacji i nauki przedstawił najważniejsze liczby dotyczące egzaminu.
Do najważniejszych zmian związanych z nowelizacją ustawy o systemie oświaty należą te związane z egzaminami ósmoklasisty i maturalnymi w kolejnych latach szkolnych. Egzaminy będą przeprowadzane na podstawie odrębnych wymagań i na stałe zostaną przesunięte z kwietnia na maj. Co jeszcze się zmieni? Sprawdzamy szczegóły zmian!
17 maja br. Prezydent podpisał nowelizację ustawy o systemie oświaty oraz niektórych innych ustaw, która przewiduje szereg zmian dla szkół i przedszkoli. Dotyczą one m.in. przyszłorocznych egzaminów, nauki zdalnej czy nowego stanowiska pedagoga specjalnego. Zapraszamy do zapoznania się ze szczegółami zmian!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.