Nauczyciele powołani do zespołów nadzorujących egzaminy, w tym egzamin ósmoklasisty, wykonują dodatkowe czynności służbowe, pozostając jednak w zatrudnieniu w szkole macierzystej. Czy tę pracę można zakwalifikować jako pracę w godzinach ponadwymiarowych? Co z godzinami ponadwymiarowymi, których nie przepracowali w szkole z powodu powołania do zespołu nadzorującego? Te pytania w ostatnim czasie nurtują naszych Czytelników. Odpowiedzi na nie w artykule.
Rozpoczęło się postępowanie rekrutacyjne do szkół ponadpodstawowych. Terminy zostały dostosowane do zmodyfikowanego harmonogramu przeprowadzanych egzaminów ósmoklasisty.
Tegoroczne egzaminy ósmoklasisty i maturalnyodbędą się zgodnie z wcześniej ustalonymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną terminami. Tak jak i w zeszłym roku odbędą się w ścisłym reżimie sanitarnym. Przedstawiamy harmonogramy egzaminów, a także najważniejsze informacje przekazane przez CKE.
Ministerstwo Edukacji i Nauki ogłosiło, że egzaminy zewnętrzne w 2022 r. będą przeprowadzane na takich samych zasadach jak egzaminy w tym roku szkolnym. W przypadku egzaminu ósmoklasisty oznacza to, że nie będzie przedmiotu dodatkowego, który wejdzie dopiero w 2024 r. Natomiast w 2023 r. zrezygnowano zprogu zdawalności na egzaminie maturalnym z jednego przedmiotu dodatkowego na poziomie rozszerzonym. Przedstawiamy szczegóły komunikatu MEiN.
Aktualne przepisy dopuszczają jedynie przeprowadzenie konsultacji z nauczycielem prowadzącym zajęcia edukacyjne z przedmiotów, z których uczeń przystępuje do egzaminu ósmoklasisty. Przepisy nie zezwalają zatem na organizację innych zajęć lekcyjnych.
W dniu próbnego egzaminu ósmoklasisty część nauczycieli nie realizuje zajęć, ponieważ nie są w składzie komisji, a uczniowie są nieobecni. Sprawdź, jakie jest wynagrodzenie nauczycieli za dzień próbnego egzaminu ósmoklasisty.
W związku z trwającą epidemią COVID-19 tylko w bieżącym roku egzaminy ósmoklasisty i maturalny będą przeprowadzane wyjątkowo na podstawie wymagań egzaminacyjnych. W konsekwencji minister edukacji wskazał dodatkowy kierunek polityki oświatowej państwa, polegający na tym, że nauczyciel ma w swojej pracy z uczniami uwzględniać nowe wytyczne odnośnie egzaminów. W jaki sposób udokumentować realizację tego kierunku? Przedstawiamy praktyczne rozwiązania!
Jak poinformowała Centralna Komisja Egzaminacyjna szkoły mogą przeprowadzić próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny z materiałów udostępnionych przez CKE. Obejmą one zarówno arkusze w wersji standardowej, jak i te dostosowane do potrzeb uczniów z niepełnosprawnościami. Zainteresowane szkoły będą mogły przeprowadzić testy w marcu – szczegółowe terminy przedstawiamy poniżej.
Jeszcze do 22 stycznia szkoła, której funkcjonowanie ograniczono, zawieszając realizowanie zajęć stacjonarnych dla klas IV-VIII, nie mogła organizować próbnych egzaminów na terenie szkoły. Jednak od 23 stycznia br. obowiązują nowe wytyczne, które zmieniły możliwość przeprowadzenia próbnego egzaminu ósmoklasisty na terenie szkoły!
Na stronie Ośrodka Rozwoju Edukacji ukazały się vademeca dla nauczycieli poszczególnych przedmiotów przygotowujących do egzaminu ósmoklasisty i maturalnego. W tym roku są nowe wymagania na egzaminy, które zawarto w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w latach ubiegłych – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej. Stąd konieczność opracowania wytycznych, które są już do pobrania ze strony ORE.
Jak zapowiedział resort edukacji – egzamin potwierdzający kwalifikacje w zawodzie, egzamin zawodowy oraz egzamin ósmoklasisty przeprowadzany w szkołach podstawowych dla dorosłych – odbędą się zgodnie z sierpniowym harmonogramem. Muszą one jednak odbyć się z zachowaniem ścisłego reżimu sanitarnego i zgodnie z nowymi wytycznymi.
Nie będzie w tym roku szkolnym obowiązkowej matury ustnej – to jedna ze zmian wprowadzonych w rozporządzeniu zmieniającym z 16 grudnia 2020 r. Resort edukacji przedstawił nowe wymagania na egzamin ósmoklasisty i maturalny, które zawarto w dołączonych do rozporządzenia załącznikach, a nie jak w latach ubiegłych – na podstawie wymagań określonych w podstawie programowej kształcenia ogólnego.
W maju 2021 r. odbędzie się zarówno egzamin ósmoklasisty, jak i egzamin maturalny – ogłosił Dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej w komunikacie.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.