Dziś nastąpi ogłoszenie wyników egzaminu ósmoklasisty przeprowadzonego w czerwcu i lipcu 2020 r. Dyrektorzy będą musieli przekazać zaświadczenia o wynikach egzaminów każdemu absolwentowi szkoły podstawowej.
Wiemy już, jak długo potrwa zawieszenie funkcjonowania jednostek oświaty i jakie będą dalsze losy egzaminów. W nowelizacji rozporządzenia MEN przewidziano też nowe rozwiązania dotyczące m.in. praktyk zawodowych.
Wiemy już, że próbny egzamin ósmoklasisty i maturalny mogą zostać zorganizowane w formie zdalnej (w Formule 2015). MEN i CKE publikują wytyczne dla szkół zainteresowanych organizacją tych egzaminów.
Rzecznik Praw Dziecka wezwał premiera i minister edukacji narodowej do przedłużenia rekrutacji do szkół średnich. Tak aby każdy uczeń, niezależnie od tego, kiedy napisze egzamin gimnazjalny lub ósmoklasisty – w kwietniu czy w czerwcu – zdążył złożyć wszystkie dokumenty do wybranej przez siebie szkoły.
Każda osoba posiadająca kwalifikacje pedagogiczne może być członkiem zespołu egzaminacyjnego i nadzorującego podczas tegorocznych egzaminów – tak wynika z najnowszych nowelizacji rozporządzeń MEN. W przepisach pojawiają się 2 ważne nowości.
W obecnym stanie prawnym dyrektor będzie miał możliwość przeprowadzenia egzaminów gimnazjalnego i ósmoklasisty w czasie trwania strajku przy założeniu, że zostaną spełnione konieczne warunki. Sprawdzamy aktualne przepisy, a także planowane przez MEN zmiany.
W związku z planowanym strajkiem nauczycieli, dyrektorzy zastanawiają się, czy do pracy w komisjach nadzorujących egzaminy gimnazjalne i ósmoklasisty można powołać nauczycieli świadczących pracę w przedszkolu – w zespole szkolno-przedszkolnym. Sprawdzamy, czy jest to możliwe.
MEN planuje zmiany w wyznaczaniu składu komisji egzaminacyjnych – będzie można wyznaczać egzaminatorów spoza szkoły. Rozwiązanie takie pozwoli dyrektorowi szkoły na większą elastyczność działania w momencie powoływania zespołu egzaminacyjnego i zespołów nadzorujących, co związane jest również z planowanym strajkiem nauczycieli w kwietniu br.
W związku z planowanym strajkiem nauczycieli (od 8 kwietnia br.) placówki obawiają się, że na egzamin ósmoklasisty czy gimnazjalny mogą nie stawić się nauczyciele, również ci z powoływani z zewnątrz. Sprawdzamy, co zrobić gdy nauczyciel zgłosi nieobecność w dniu egzaminu.
Centralna Komisja Egzaminacyjna oraz okręgowe komisje egzaminacyjne udostępnią materiały do przeprowadzenia w szkole próbnego egzaminu ósmoklasisty z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych. Zainteresowane szkoły mogą przeprowadzić próbne egzaminy od 18 do 20 grudnia br.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.