Można zaplanować zebranie rady plenarnej podsumowującej rok szkolny 2021/2022 pod koniec sierpnia. Przepisy nie narzucają terminów zebrań rady pedagogicznej.
Czy w obecnym stanie prawnym i czasie trwania pandemii, gdy szkoła podstawowa pracuje w trybie stacjonarnym, dyrektor może zorganizować spotkania z rodzicami oraz radę pedagogiczną online? Sprawdzamy, co mówią w tym względzie przepisy.
Przepisy nie wskazują, co powinna zawierać informacja o działalności szkoły. Należy jednak wnioskować, że dyrektor ma za zadanie poinformować radę pedagogiczną o działaniu szkoły w podstawowych obszarach jej pracy. To także relacja ze statutowej jej działalności.
Zdarza się, że rodzice odwołują się od trybu ustalenia oceny rocznej – z zajęć edukacyjnych lub zachowania. Jeśli stwierdzone zostaną niezgodności, to ocena ulegnie zmianie. Czy należy zwołać zebranie rady pedagogicznej? Jeśli tak, to kiedy? Jakie dokumenty są wymagane do wystawienia nowego świadectwa? Na te pytania odpowiadamy w poniższym wyjaśnieniu.
W przypadku, gdy nauczyciel po długotrwałym zwolnieniu lekarskim udaje się bezpośrednio na urlop wypoczynkowy, wiele szkół czeka ze skierowaniem na badania kontrolne do końca urlopu. Nie jest to błędne podejście, niemniej jednak należy mieć na względzie, że w niektórych przypadkach nauczyciel może zostać zobowiązany do wykonywania pracy jeszcze w trakcie urlopu.
Funkcjonowanie rady pedagogicznej uregulowano w przepisach ustawy - Prawo oświatowej. Niestety nie dość precyzyjnie. Stąd wiele różnych wątpliwości organizacyjnych. Błędy w organizacji posiedzeń rady mogą zaś mieć wpływ nawet na wykonanie jej uchwał.
Przepis dotyczący możliwości zmiany dodatkowych dni wolnych w roku szkolnym 2020/2021 nadal obowiązuje (§ 11ge rozporządzenia MEN z 20 marca 2020 r.). Dyrektor musi jednak pamiętać, aby powiadomić o zmienionych dniach wolnych nie tylko nauczycieli pracujących w szkole. Szczegóły poniżej!
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.