Samorząd uczniowski to jeden z organów szkoły. Czy może on prowadzić na terenie szkoły sprzedaż kanapek dostarczanych do szkoły przez firmę zewnętrzną? Sprawdzamy czy istnieje taka możliwość, zwłaszcza w kontekście aktualnej sytuacji epidemicznej.
Do 11 września 2020 r. uczniowie w wieku od 13 do 20 lat mogą zgłaszać swoją kandydaturę do Rady Dzieci i Młodzieży RP.
Samorząd uczniowski może przedstawiać radzie szkoły lub placówki, radzie pedagogicznej oraz dyrektorowi wnioski i opinie we wszystkich sprawach szkoły, w szczególności dotyczących realizacji podstawowych praw uczniów. Przedstawiamy przykładową opinię samorządu dotyczącą porozumienia z radą rodziców w sprawie wprowadzenia programu wychowawczo-profilaktycznego.
Przeczytaj jak powinny wyglądać wybory do samorządu uczniowskiego. Pomóż uczniom w wyborze swojego przedstawiciela!
Wybory do samorządu uczniowskiego mogą mieć postać wyborów przed przedstawicieli poszczególnych oddziałów. W takiej sytuacji Ty wyznaczasz opiekuna samorządu.
Samorząd uczniowski to ważny organ szkoły, który daje uczniom realną możliwość uczestniczenia w jej życiu i wpływ na jej funkcjonowanie. Działalność samorządu uczniowskiego może być lekcją demokracji, samorządności i stanowić jedną z najważniejszych spraw w procesie wychowania w szkole. Dyrektor szkoły musi współpracować z samorządem uczniowskim, a co za tym idzie respektować przysługujące im kompetencje, prawa i obowiązki. Poznaj uprawnienia samorządu uczniowskiego i sprawdź, jak pomóc uczniom w tej pierwszej lekcji demokracji.
30 września 2014 odbywa się V finał akcji „Samorządy mają głos” - jednego dnia wyborów do władz samorządów uczniowskich. W akcji bierze udział prawie 900 szkół z całej Polski, które zdecydowały się zorganizować demokratyczne wybory przedstawicieli uczniów. Wspólny dzień wyborów ma na celu promocję angażowania uczniów w życie szkoły.
Copyright © Wszelkie prawa zastrzeżone