Od 1 stycznia 2018 r. zmieniły się kwoty wolne od podatku dotyczące głównie świadczeń z ZFŚS. Od tego roku pracownicy zapłacą podatek dopiero od nadwyżki ponad 1.000 zł wartości przyznanych świadczeń z ZFŚS, a emeryci od kwoty ponad 3.000 zł. Sprawdź, w jakich jeszcze przypadkach zmieniły się kwoty wolne od opodatkowania.
Ekspert Portalu Oświatowego – Michał Kowalski – wyjaśnia, na co zwrócić szczególną uwagę w przyznawaniu paczek i bonów dla pracowników w okresie przedświątecznym.
Zwykle w okresie poprzedzającym wakacje nauczyciele i pozostali pracownicy szkół występują licznie z wnioskami o przyznanie dofinansowań do wypoczynku z ZFŚŚ dla siebie lub członka swojej rodziny. Wychodząc naprzeciw potrzebom dyrektorów przypominamy o najważniejszych kwestiach, które powinny być brane pod uwagę w procesie przyznawania świadczeń z Funduszu. Prawidłowe administrowanie środkami Funduszu pozwala nie tylko na uniknięcie grzywny ze strony Państwowej Inspekcji Pracy, ale również zmniejsza ryzyko sporów z pracownikami i z reprezentującymi ich związkami zawodowymi.
Finansowanie w całości spotkania opłatkowego z ZFŚS jest dopuszczalne, ale warunkiem jest połączenie go z jakąś formą rekreacji lub wypoczynku, by uniknąć obowiązku różnicowania świadczeń w zależności od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej pracownika.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.