Pracownicy otrzymujący świadczenia z ZFŚS są zobowiązani do zapłaty od nich podatku dochodowego, jeśli ich łączna wartość w ciągu roku przekracza 380 zł, jednak niezależnie od kwoty opodatkowane są bony i talony. Znacznie wyższy próg zwolnienia z PIT ustawa przyznaje emerytom - 2.280 zł.
To, czy pracownik jest zatrudniony w kilku miejscach pracy, nie może mieć wpływu na przyznanie lub nie świadczenia z ZFŚS ani także na jego wysokość. Podejmując decyzję o przyznaniu świadczenia trzeba wziąć pod uwagę ogólną sytuację życiową pracownika, a nie tylko wysokość jego dochodu czy też fakt, że jest zatrudniony w innej placówce.
Nauczyciele zatrudnieni w szkołach publicznych, oprócz regulaminowych świadczeń z funduszu socjalnego, mają prawo do świadczenia urlopowego wypłacanego na podstawie Karty Nauczyciela. Świadczenie to należy wypłacić do 31 sierpnia, jednakże w większości szkół nauczyciele otrzymują je na przełomie czerwca i lipca. Poznaj 10 przykładów ustalania prawa do świadczenia urlopowego oraz sprawdź, którym nauczycielom należy wypłacić to świadczenie.
W okresie przedwakacyjnym pracownicy szkoły zgłaszają wnioski o przyznanie dofinansowania do urlopu z ZFŚS, czyli tzw. „wczasów pod gruszą”. Sprawdź, czy świadczenie to przysługuje także nauczycielom oraz czy wymiar etatu lub okres zatrudnienia w danym roku mogą wpływać na wysokość dofinansowania do wypoczynku
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.