W przypadku przeniesienia nauczyciela do innej szkoły nie wydaje się świadectwa pracy. Sprawdź, czy likwidacja szkoły, z której nauczyciel zostaje przeniesiony zobowiązuje do wydania świadectwa pracy!
Nie. Nauczyciel nie ma obowiązku dostarczenia świadectw pracy potwierdzających zakończone okresy zatrudnienia u poprzednich pracodawców zarówno w podstawowym, jak i dodatkowym miejscu pracy. Sprawdź, kiedy można żądać od nauczyciela przedłożenia posiadanych świadectw pracy w szkole!
W przedstawionej sytuacji szkoła B nie powinna wystawiać świadectwa pracy obejmującego okres zatrudnienia nauczyciela, tym bardziej, że przekazano jego akta osobowe do szkoły C. Sprawdź, co powinna zrobić szkoła, która rozwiązuje stosunek pracy nauczyciela oraz jak w świadectwie pracy nauczyciela zamieścić prawidłowo informację o przeniesieniu w trybie art. 18 Karty Nauczyciela!
Pracodawca powinien skorygować błędy w świadectwie pracy, nawet jeśli pracownik zwróci się z wnioskiem o sprostowanie świadectwa pracy po upływie terminu 7 dni od wystawienia tego dokumentu. Dowiedz się, czy jak postąpić w takiej sytuacji - czy wydać nowe świadectwo pracy z bieżącą datą czy poprawić poprzednie świadectwo pracy w szkole.
Przepisy rozporządzeń nie precyzują tego zagadnienia. Sprawdź, jak wypełnić świadectwo pracy w szkole, gdy brak jest danych niezbędnych do jego wypełnienia i co grozi pracodawcy za niewydanie świadectwa pracy lub wydanie niewłaściwego świadectwa pracy pracownikowi!
W świadectwie pracy nauczyciela należy zmieścić informację m.in. faktach niezbędnych do ustalenia uprawnień pracowniczych i uprawnień z ubezpieczenia społecznego np. o urlopie bezpłatnym. Sprawdź, jak prawidłowo zamieścić w świadectwie pracy informację o urlopie bezpłatnym nauczyciela!
Nieprzyjęcie przez pracownika wypowiedzenia zmieniającego oznacza w swych skutkach rozwiązanie umowy o pracę za wypowiedzeniem, zatem wpis w świadectwie pracy będzie analogiczny, jak przy wypowiedzeniu umowy o pracę. Poznaj 3 warianty wpisu przyczyny ustania stosunku pracy w świadectwie pracy w szkole, gdy pracownik odmówił przyjęcia nowych warunków pracy.
Przepisy rozporządzenia MPiPS w sprawie szczegółowej treści świadectwa pracy oraz sposobu i trybu jego wydawania i prostowania nie przewidują trybu prostowania świadectwa pracy z inicjatywy pracodawcy. Jednak, ponieważ w świadectwie pracy znajdują się istotne informacje związane z uprawnieniami pracowniczymi nauczyciela, ważne jest, aby jego treść była zgodna z rzeczywistym stanem faktycznym i prawnym. Należy zatem uznać, że pracodawca ma obowiązek niezwłocznego poprawienia świadectwa pracy w szkole, a w praktyce wystawienia nowego świadectwa pracy (z aktualną datą oraz adnotacją, że jest to korekta wystawionego wcześniej świadectwa) oraz powiadomienia pracownika o tym, że poprzednie świadectwo pracy zawiera błąd. Sprawdź, jak powiadomić pracownika o wydaniu nowego świadectwa pracy w szkole oraz jak udokumentować fakt sprostowania świadectwa pracy zgodnie z obowiązującymi przepisami.
Copyright © 2021 Wszelkie prawa zastrzeżone | Właściciel Portalu: Wiedza i Praktyka Sp. z o.o.